Tiyatro oyunu izlemek için görmek şart değil!

Tiyatro oyunu izlemek için görmek şart değil!
Tiyatro oyunu izlemek için görmek şart değil!
Haftasonu Kadıköy'de 24 saat sürecek bir  'okuma tiyatrosu' festivali var. Songül Öden, Tuba Ünsal, Sezgi Mengi, Mine Tugay, Bennu Yıldırımlar gibi tiyatrocuların katılımıyla gerçekleşecek 'Görmesen de Olur' başlıklı festivalde gören ve görmeyen yazarların kaleme aldığı oyunlar sahnelenecek.

Kadıköy Belediyesi ve Tiyatro Laboratuvarı ortaklığında hazırlanan okuma tiyatrosu festivali 'Görmesen de Olur' kapsamında Oktay Kaynarca, Songül Öden, Can Yaman, Tolga Güleç, Bennu Yıldırımlar, Furkan Palalı, Sezgi Mengi, Yunus Emre Yıldırımer, Serhan Alben, Yeliz Şar, Algı Eke, Kerem Alışık, Savaş Alp Başar, Tuba Ünsal, Sercan Alben, Mine Tugay, Levent Ülgen, Deniz Uğur, Serkan Alben, Galip Erdal, Sarp Levendoğlu, Uygar Özçelik, Seda Güven, Birce Akalay görme engelli yazarların tiyatro oyunlarını sahneleyecek.
Engelsiz Kadıköy projesi kapsamında, Kadıköy Belediyesi engelliler için özel eğitim ya da sosyalleşme alanları oluşturmak yerine, engelsizlerin gündelik hayatta sosyal alanlar olarak kullandıkları kafe, kitapçı, tiyatro, restoran gibi mekânları engelliler için de uygun hale getirmeyi planlıyor. Proje kapsamında Kadıköy Belediyesi, Tiyatro Laboratuvarı işbirliği ile 'Modern Tiyatroda Önermesiz Metin Yazarlığı' atölyesi için beş aydır Tasarım Atölyesi Kadıköy'de gören ve görmeyenlerin karışık olarak katıldığı tiyatro oyunu yazarlığı atölyesinin sonunda ortaya beş gören, altı görmeyen yazarın yazdığı 11 yerli oyun çıktı.

Atölye eğitmenleri Serhan Alben, Sercan Alben ve Aytuğ Akdoğan, yazarların oyunlarını seyirciyle buluşturmaya karar verdi. Tiyatro Laboratuvarı'nın festival sürecini üstlenmesi ve Kadıköy Belediyesi'nin de destekleriyle 09–10 Mayıs tarihlerinde, günde 12 saat toplamda 24 saat sürecek bir tiyatro festivali hazırlandı.
Festival 9-10 Mayıs tarihlerinde 10.00-21.30 saatleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.