Tiyatro 'perde' diyor

Tiyatro 'perde' diyor
Tiyatro 'perde' diyor

Hamlet

18. İstanbul Tiyatro Festivali bugün başlıyor. Bu yıl, ‘Özgürlükler–Sorgulamalar’ teması altında, insan haklarından göçe, savaştan şiddete insan yaşamını sarmalayan konuları irdeleyecek olan festival, 5 Haziran’a kadar sürecek.
Festivalin başlangıcını, Türkiye ile Çin arasındaki kültürel yakınlaşmayı ve politik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan ‘Türkiye’de Çin Kültürü Yılı’ yapıyor. Bugün Pekin Ejderha ve Aslan Sokak Tiyatrosu’nun İstiklal Caddesi’nde gerçekleştireceği renkli sokak gösterisi festivale renkli bir geçiş yapacak.
Festivalin en merakla beklenen oyunu ise Hamlet. Thomas Ostermeier’in çarpıcı yorumuyla sahneye koyduğu ‘Hamlet’, 12 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da ve 13 Mayıs Pazar saat 15.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. Shakespeare’in yirmiden fazla karakterini yalnızca altı oyuncunun canlandıracağı oyunda Hamlet’i Lars Eidinger oynuyor. ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ ve ‘Othello’ gibi oyunlarıyla övgü toplayan Thomas Ostermeier’in ‘Hamlet’i Buenos Aires’ten Londra’ya, Venedik’ten Şili’ye pek çok ülke ve şehirde kapalı gişe oynadı. Oyun Almanca (Türkçe altyazılı) sahnelenecek, Thomas Ostermeier’e de ayrıca cumartesi günkü temsil öncesi Tiyatro Onur Ödülü takdim edilecek.
Festivalin bir diğer Onur Ödülü de 1 Mayıs 2012’de yitirdiğimiz Cüneyt Türel’e verildi. Türel’in ödülü dün akşam gerçekleşen açılış töreninde Tilbe Saran ile kızı Elif Türel’e takdim edildi.
Festivalin ilk oyunu ise Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’ndan ‘Asi Kuş’... Georges Bizet’nin ünlü operası Carmen’i yorumlayan Poyrazoğlu’nu Carmen, Bizet, Don Jose, Ali Poyrazoğlu, Toreodor ve Boğa rollerinde izleyeceğiz. Bu akşam ve 15 Mayıs’ta saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda!