Tiyatroculardan seyirciye mesaj

Tiyatroculardan seyirciye mesaj
Tiyatroculardan seyirciye mesaj
"Şehir Tiyatroları'nda ahlaksız oyunlar sergileniyor" yorumlarına tepki gösteren oyuncular seyirciye seslendi: "Bizi ötekileştirerek sizden uzaklaştırmak istiyorlar"
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nin (İŞTİSAN) çağrısıyla dün Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanan tiyatrocular, son tartışmalara, seyirciye seslenen bir açıklamayla yanıt verdi. Zaman gazetesi yazarı İskender Pala, baskıcı rejimleri eleştiren bir oyun
olan ‘Günlük Müstehcen Sırlar’ üzerinden, Şehir Tiyatroları’nı ‘ahlaksız oyunlar’ sergilemekle suçlamıştı. Zaman gazetesinde seyirci sayısında düşüş olduğu yönünde de haberler yayımlanmıştı. 

Eylem için 300 tiyatrocu
‘Şehir Tiyatroları halkındır, dokunma’ pankartı altında toplandı. İŞTİSAN üyesi Tolga Yeter ve Aslı Öngören’in yaptığı açıklamada “Şehir Tiyatroları’nın sanat kurumu olduğunu anlamak istemeyen zihniyetin sayısı az da olsa saldırganlık potansiyeli yüksek temsilcileri, provokasyonları tetikleyecek nokta atışlarına hız verdi” denildi. Açıklamada “Bizi İstanbulluların parasını çarçur etmekle, seyircimizi ahlaksızlığa teşvik etmekle suçluyorlar. Bu ülkenin sanatçılarına güvenmiyorlar ama seyircimize de güvenmiyorlar.
Bizi ve sizi tektipleştirerek kendilerine benzetmek istiyorlar. Bizi ötekileştirerek sizden uzaklaştırmak istiyorlar, sizden korkuyorlar...” denildi. Orhan Alkaya, Ragıp Yavuz, Hasibe Eren, Memet Ali Alabora, Şebnem Sönmez, Aliye Uzunatağan gibi isimler de eylemdeydi.

SEYİRCİ AYAKTA ALKIŞLIYOR
Erkan Sever, Günlük Müstehcen Sırlar’ın oyuncularından: “Halkın parasıyla bu oyunları nasıl yapıyorsunuz” diyorlar. Oysaki ayakta alkışlayan seyircilerimiz var. Oyunda baskıcı rejim eleştirisi var. Yönetim darbeyi yargılamak istemiyor mu? Biz de onu söylüyoruz. 

Arif Akkaya, Şehir Tiyatroları, yönetmen: Muhalifler susturulmak isteniyor. İskender Pala gibiler, seyretmedikleri oyunları yazarak, cahil cühela takımı etkiliyor. 

Eraslan Sağlam, Şehir Tiyatroları, oyuncu: Bir iktidar kavgası bu ama kasaba politikacılığı şeklinde yapılması mide bulandırıcı. Bizi seyirciyle karşı karşıya getirme çabası kötü. Bu kadar pervasız dile getirilmesini Sayın Başbakan’ın dindar gençlik gibi söylemlerine bağlıyorum. 

Sevinç Erbulak, oyuncu: Anne olduğum için buradayım. Çocuk yetiştiriyorum ve o dünyaya gelmeden sansürün durduğu yerle, doğduktan sonraki durum, bizi ileri götüren bir fark olmalı. 

Memet Ali Alabora, Oyuncular Sendikası Başkanı: Sanatçının yaptığının terör olarak tanımlanmasına varacak söylemlerle bir iklim yaratıldı. Bu, söylenmeye cesaret edilemeyecek şeylerin dillendirilmesini sağladı. Bir poyraz esiyor, lodosla karşılık vermeliyiz ki iklimi değiştirelim. 

Orhan Alkaya, Şehir Tiyatroları, yönetmen: ‘Rosenbergler Ölmemeli’ye karşı çıkan iki yazar da seyretmedikleri oyun üzerine, yalan üzerine kurulu bir saldırı düzenledi. Koltuk sayılarıyla
ilgili iddia çıktı, o sayılarla ilgimiz yok. Seyircimiz bu saldırılara seri cevap verir.