Tiyatroların özelleştirilme modeli 4046'ya uymuyor

Tiyatroların özelleştirilme modeli 4046'ya uymuyor
Tiyatroların özelleştirilme modeli 4046'ya uymuyor
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın tiyatroların özelleştirilmesine ilişkin açıklamasının aslında belediyenin tiyatro işinden çekilip, finansal destek sağlamaya yönük bir model olabileceği belirtiliyor. Özelleştirme işlemlerinin dayandığı 4046 sayılı yasa ile tiyatro özelleştirmesinin bağdaşmadığı yorumları yapılırken, yine özelleştirme yasası içinde yer alan modellerle bir tiyatronun özelleştirilme ihtimali zayıf bulunuyor. Özelleştirmenin mantığında bir üretimin yatırımın özelleştirilmesinin yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, tiyatroda üretim değerinin nasıl tespit edileceğinden, değer tespitine kadar birçok konunun boşlukta kaldığını söylediler. Özelleştirme ihalelerine açtığı davalarla ismini duyuran Avukat Gökhan Candoğan, tiyatro özelleştirmesinin klasik 4046 sayılı yasa ile bağdaşmayacağını söyledi.
4046 sayılı yasada özelleştirme yöntemleri 18’nci maddede sayılıyor. Bunlar; satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni haklarının tesisi, gelir ortaklığı modeli olarak sıralanıyor. Satış yani blok satış gibi yöntemlerde özelleştirilen kuruluşun önce değer tespiti yapılıyor. Bunun içinde yıllık üretim, kar, borçluluk gibi birçok kıstas dikkate alınıyor. Ayrıca sahip olunan ekipmanın, bina gibi taşınmazların da değeri ortaya konuluyor. Çalışanların durumu da dikkate alınıyor. Çıkarılan değer tespit üzerinden ihale yöntemine karar veriliyor ve satışa çıkıyor. Avukat Candoğan, tiyatronun üretim yeri olarak değerlendirilemeyeceğini değer tespitinin de yapılamayacağını söyledi. Candoğan, Şehir Tiyatroları’nın özelleştirilmesinin ‘özelleştirme’ adı altında tartışılabilecek bir olgu olmadığını belirterek, “Değer tespitini neye göre yapılacak, bina mı ekipmanlar mı sanatçılar mı?” dedi. Özelleştirme yasası içinde ‘kiralama’ yönteminin de yer aldığını hatırlatan Candoğan, bu yöntemin hiç kullanılmadığını vurguladı.
Belediyelerin finansmanı ile ilgilenen çevrelerden yapılan yorumlara göre Erdoğan’ın modelinin belediyenin bütçesinden tiyatroya belli bir kaynak ayrılması şeklinde olabilir. Şehir Tiyatroları’nın kapatılması, belediyenin de her yıl bütçesinden belli bir oranda desteklenmesi modeline geçilebileceği ifade edildi. Belediyelerin hangi tiyatroları destekleyeceğine ilişkin de bir mevzuata ihtiyaç olabileceğini dile getiren bazı kaynaklar, “Bu model belediyelerin tiyatro faaliyet alanından çekilip özel şahıslara bırakılmasıdır” dedi.