Toñita'nın Kulübü dünya galasını New York Modern'de gerçekleştiriyor

Toñita'nın Kulübü dünya galasını New York Modern'de gerçekleştiriyor
Toñita'nın Kulübü dünya galasını New York Modern'de gerçekleştiriyor
Toñita'nın Kulübü New York Modern Sanat Müzesi'nin (MoMA) Documentary Fortnight 2014 belgesel festivalinde dünya galasını gerçekleştiriyor.

Brooklyn’in Güney Williamsburg mahallesindeki son Porto Riko sosyal kulübünü konu alan kısa belgesel Toñita’nın Kulübü, New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) Documentary Fortnight 2014 belgesel festivalinde dünya galasını gerçekleştiriyor.

Film, Amerikan Hikayeleri isimli kısa film programının parçası olarak 22 Şubat saat 14:00’de ve 23 Şubat saat 17:00’de gösterilecek. Gösterimleri, yönetmenler Beyza Boyacıoğlu ve Sebastian Diaz ile söyleşiler takip edecek.

Toñita'nın Kulübü, bir zamanlar Karayip asıllı göçmenlerin mahallesi olup, son on senede hızla mütenalaştırılan Williamsburg mahallesinde geçiyor. Film, kimlik, şehir ve yerinden edilme temalarını işlemek amacı ile ‘Karayip Spor Kulübü’nün dünyasına dalıyor. Gözleme dayalı sahneler ile kulübün renkli müdavimleri ve kulüp sahibi Maria Toñita’yla yapılan röportajların iç içe geçtiği hikaye örgüsü, Güney Williamsburg’un kötü şöhretli geçmişini ve mahalle sakinlerinin soylulaştırmaya karşı hislerini ortaya seriyor. Toñita'nın Kulübü aynı zamanda New York/Porto Riko melez kültürüne bir saygı duruşu olduğundan, müzik ve dans filmin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Yönetmenler, Toñita'nın Kulübü kısa filminden yola çıkan bir uzun metraj belgesel üzerinde çalışıyorlar. Toñita'nın Kulübü, 2013 UnionDocs Collaborative Studio misafir sanatçı programı kapsamında gerçekleştirildi ve UnionDocs’ın Living Los Sures projesinin bir parçası oldu. Bu çok katmanlı proje, Diego Echeverria’nın 1984 yılında yapılmış Los Sures (Güney Tarafı) belgeselini restore edip internet izleyicisiyle buluşturuyor, bir web belgeseli aracılığıyla yerel hikayelerin remiksini yapıyor ve bugünün Güney Williamsburg’unu kısa filmler ile irdeliyor.

Yönetmen Beyza Boyacıoğlu kimdir?

New York, Boston ve İstanbul arasında çalışan bir belgesel yönetmeni, video sanatçısı ve film küratörüdür. New York’daki Maysles Cinema’da, belgesel ve kurmaca arası melez filmlerin incelendiği FictionNon belgesel serisini programlar. Video eserleri, MoMA (New York), The Invisible Dog Art Center (Brooklyn), Flux Factory (Queens), NoteOn (Berlin) ve Sakip Sabanci Museum (Istanbul) gibi birçok mekanda sergilenmiştir. Şu anda Harvard Üniversitesi’nde videograf ve video editörü olarak çalışıyor.

Sebastian Diaz (yönetmen) New York’da yaşayan Meksikalı bir sanatçı ve film yönetmendir. Ödüllü birçok belgeselin yönetmeni olmakla birlikte, TijuanaSan Diego sınır bölgesiyle ilgili belgesel formatında televizyon programları üreten bulbo art collective’in kurucuları arasındadır. Eserleri ARCO (Madrid), The MAK Museum (Vienna), SMMoA (Los Angeles), InSite_05 (TijuanaSan Diego) gibi birçok mekanda gösterilmiştir.

UnionDocs (UnDo) New York, Brooklyn’de yer alan bir belgesel sanatları merkezidir. İnsani deneyimleri ifade etmek, güncel meselelere pratik bakış açıları sunmak ve merak uyandıran gelecek vizyonları hayal etmek için farklıtoplulukları, deneysel medya üreticilerini, muhabirleri, eleştirel düşünürleri ve yerel partnerleri biraraya getirir. www.uniondocs.org

MoMA DOCUMENTARY FORTNIGHT BELGESEL FESTIVALİ
2001 senesinden beri her Şubat ayında, MoMA Documentary Fortnight, en yenilikçi belgesel ve medya işlerini bir araya getiriyor. Bu senenin festivali 14-28 Şubat arasında gerçekleşiyor. Festival, çağdaş sanat, kurmaca dışıpratiklerdeki yeni yaklaşımlar ve belgesel film arasındaki ilişkiyi incelemek üzere, 20 farklı ülkeden, 20 uzun metraj, 10 kısa, 2 klasik film ve 1 enstalasyon sunacak. https://www.moma.org/visit/calendar/films/145