Tokmak çağdaş sanatın elinde

Çağdaş sanatın tanınmış ve genç isimleri Christie's'in New York şubesinde yapılan müzayedede kendi dallarında rekor üstüne rekor kırdı

NEW YORK - Çağdaş sanatın tanınmış ve genç isimleri Christie's'in New York şubesinde yapılan müzayedede kendi dallarında rekor üstüne rekor kırdı. Müzayedede, Bruce Nauman'ın dev heykeli 9 milyon 900 bin dolara yeni sahibinin olurken, bu rakam, sanatçıya daha önceki yapıtları için ödenen rakamın üç katı olması bakımından rekor sayılıyor. Nauman'ın salona getirilemeyecek büyüklükteki yapıtı, sanatçı tarafından balmumu ve iplerle üretilmiş.
Pop Art akımının öncüsü Andy Warhol'un
'Büyük Çiçekler' adlı 1967 tarihli ipekbaskı çalışmasının da yaklaşık 8 milyon 500 bin dolara satıldığı müzayedede, orijinal yapıtlarını yakında ülkemizde de görme imkânı bulacağımız duyumunu aldığımız Warhol'un değerini yitirmediğini açıkça kanıtlıyor. Yine, Warhol'la özdeşleşen Marilyn Monroe dizisinin 1962 tarihli bir örneği ise 3 milyon 700 bin dolara yeni sahibinin oldu.
Koons'a 1.8 milyon dolar
Bir başka rekor haberi ise Londra'daki Sotheby's'den geldi. Jeff Koons'un Michael Jackson ve evcil maymunu Bubbles'ı betimlediği heykel çalışması, burada geçtiğimiz salı günü yapılan açık artırma neticesinde 1 milyon 800 bin dolara el değiştirdi.
Çağdaş sanatın 'iyi para ettiğini' gösteren son haberimiz ise şöyle: Maurizio Cattelan'ın geçen yıl Londra Royal Academy'deki Apocalypse sergisinde yer alan '9. Saat' adlı Papa 2. Jean Paul yerleştirmesi, çekişmeli bir müzayede ile 886 bin dolara satılmış bulunuyor. Söz konusu yapıtta 2. Jean Paul'ün üzerine galerinin tavanından bir göktaşı düşüyor. (Kültür Sanat)