Tokyo artık animasyonda iddialı

Tokyo artık animasyonda iddialı
Tokyo artık animasyonda iddialı
Artık animasyon filmlerine daha çok yer verme kararı alan Japonya'nın en önemli sinema etkinliği Tokyo Film Festivali, Oscar'lı 'Forzen' ekibinin elinden çıkan Disney animasyonu 'Big Hero 6' ila açılacak. Kapanış ise kült manga serisinden uyarlanan 'Parasyte'yle...
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / Arşivi

Japonya’nın en büyük uluslararası sinema etkinliği olan 27. Tokyo Film Festivali, 23 Ekim’de Disney bilim-kurgu animasyonu “Big Hero 6” ile açılıyor. 14 yaşındaki dahi bir yeniyetme ile dev bir robotun San Franscisco ile Tokyo karışımı bir kentte yaşadıkları maceraları anlatan filminin ardında Oscarlı animasyon “Frozen”ın yapım ekibi var. Festivalin kapanış filmi ise dünyaca tanınan kült manga serisinden uyarlanan “Parasyte” olacak. “Çok zor zamanlarda yaşıyoruz ve bu film insanlığın nasıl hayatta kalacağına dair bir tartışma başlatıyor” diyen ünlü Japon animatör Takashi Yamazaki’nin yönettiği “Parasyte”, animasyon yerine gerçek oyuncularla çekilmiş. Film sağ eline giren parazitle birlikte dünyayı istila eden diğer parazitlerle savaşmak zorunda kalan bir gencin savaşını korku türünde anlatıyor.


Parasyte

Hollywood filmiyle açılan ve Japon filmiyle kapanan 27. Tokyo Film Festivali, hükümetin son dönem desteğiyle uluslararası alanda çıkış yapmak gayretinde. Dokuz gün boyunca Tokyo’ya dünya sinemasının en iyi örneklerini ve uluslararası sinemacıları ağırlayacak olan festivalin genel yönetmeni Yasushi Shiina geçen festivalde animasyon yapımlara daha çok vereceklerini açıklamıştı. Nitekim bu yıl, efsane sinemacı Miyazaki’nin çırağı olarak başlayan animasyoncu 54 yaşındaki Hideaki Anno adına düzenlenen özel bölümle yönetmenin önemli filmleri gösterilecek.

Tokyo Film Festivali, geçen yıl “Şarkı Söyleyen Kadınlar” ve “Jin” filmleriyle Reha Erdem ve “Köksüz” ile Deniz Akçay Katıksız’ı ağırlamıştı. Festival önceki yıl da “Lal Gece”yle En İyi Asya Filmi Ödülü’nü kazanan Reis Çelik’i konuk etmişti. Bakalım bu yıl Türkiye’den hangi filmler Tokyo’ya gidecek.