Tokyo'da 'Sivas'a yoğun ilgi

Tokyo'da 'Sivas'a yoğun ilgi
Tokyo'da 'Sivas'a yoğun ilgi
Yılın en çok konuşulan filmlerinden Kaan müjdeci'nin yönettiği 'Sivas', 27. Tokyo Film Festivali'ndeki ilk gösteriminde yoğun ilgi gördü. Filmin başrolündeki Doğan İzci'ye hayran kalan Japon seyirciler de en çok dövüş köpeklerinin güvenliğini merak etti.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / Arşivi

TOKYO - Kaan Müjdeci’nin Venedik ve Antalya’dan ödüllü ilk uzun metrajlı filmi “Sivas”, dün akşam Tokyo’da seyirciyle buluştu. 27. Tokyo Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde yer alan film, ilk gösteriminde büyük ilgi gördü. Kaan Müjdeci, “Sivas”ın bu haftasonu Türkiye ’de gösterime girmesi nedeniyle festivale gelemedi ama filmin yapımcılarından Nazlı Kilerci, gösterim sonrası yapılan sohbette seyircilerin merakını gidermeyi başardı.

JAPONLAR DA KÖPEKLERİ MERAK ETTİ
İlk sorulardan birisi, ülkemizde de tartışıldığı gibi dövüş köpeklerinin güvenliği oldu ve Kilerci, kan efekti verilen özel boyalar, köpeklerin biribirini ısırmasını hafifletecek kremler ve en nihayetinde çekim tekniklerinden söz ederek endişeyi giderdi. Köpek dövüşlerinin Türkiye’de yasal olmadığının altını çizen Kilerci, başroldeki çocuk oyuncunun sigara içmesine şaşıranlara da ‘bu bir film, gerçek hayatta yaş sınırı var” sözleriyle açıkladı. Anadolu’nun çorak topraklarındaki küçük bir çocuğun erkekler alemindeki büyüme hikayesinin dünyanın her yerinde geçebilecek evrensel bir tema olması elbette Japon seyirciye de yakın geldi ve Anadolu’nun son dönem sinemamızdaki sıkça mekan eylenmesi konuşuldu.

'Sivas'ın yönetmeninden iddialara görüntülü cevap


DOĞAN İZCİ’YE HAYRAN KALDILAR
“Sivas, geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nin Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş, küçük oyuncu Doğan İzci de Premio Bastio D’Oro En İyi Erkek Oyuncu ödülü almıştı. Başroldeki İzci’nin performansı Tokyo’da da hayranlık uyandırdı. Nazlı Kilerci, bu rol için bölgede yaşayan sayısız çocukla görüştüklerini ve İzci’nin aslında ilk seçimleri olmadığını ama sonunda ondan çok etkilendilerini söyledi.

MÜJDECİ’NİN YENİ FİLMİ YOLDA
23-31 Ekim arasında dünyanın sinemasını buluşturan festivalde iki kez daha gösterilecek olan ‘Sivas’ın yönetmeni Kaan Müjdeci, bu aralar ikinci filmi için çalışıyor. ‘Sivas’ın Tokyo Film Festivali’nde gösterilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kilerci, “Umarım yeni projemizle yeniden burada oluruz ve Kaan Müjdeci de gelmeyi çok istediği Tokyo’ya bizzat gelir” diye konuştu.

Eleştirmenler 'Sivas'ı çok beğendi