Tokyo'nun kırmızı halısında anime karakterler

Tokyo'nun kırmızı halısında anime karakterler
Tokyo'nun kırmızı halısında anime karakterler
27. Tokyo Film Festivali'nin dün akşam gerçekleşen açılışındaki çevreci yeşil ve bildik kırmızı halısını Hello Kitty ve Ultramen, Doraemon gibi meşhur anime karakterleri istila etti. Festivalde Türkiye'den iki film; Kaan Müjdeci'nin 'Sivas' ve Doğu Karadeniz'in çevre sorunlarını ele alan 'Kırlangıçlar Susamışsa' var.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com / Arşivi

Rengarek kostümler, süperkahramanlar ve teknoloji harikası devasa oyuncaklar.... 27. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin dün akşam gerçekleşen açılışındaki çevreci yeşil ve bildik kırmızı halısını Hello Kitty ve Ultramen, Doraemon gibi meşhur anime karakterleri istila etti. Disney animasyonu “Big Hero 6” ile açılan festivalde bu yıl Japonya’nın animasyon sevgisi ve becerisi öne çıksa da 23-31 Ekim arasında dünyanın filmi ve sinemacı biraraya gelecek. Yaklaşık 250 filmlik programda Türkiye ’den “Sivas” ve “Kırlangıçlar Susamışsa” filmleri gösteriliyor.

BIG HERO 6: JAPONYA’YA AŞK MEKTUBU

Oscarlı “Frozen”dan sonra yeni bir gişe başarısı yakalamayı hedefleyen Disney’nin Japonya ortak yapımı olan “Big Hero 6” adlı animasyonu ise 14 yaşındaki teknoloji meraklısı Hiro Hamada ile plastik şişme robot Baymax arasındaki dayanışma ilişkisini ve arkadaşlarıyla birlikte Kabuki maskesi ardına saklanan düşmanla mücadelelerini eğlenceli bir üslupla anlatıyor. San Francisco ile Tokyo karışımı, San Fransokyo adlı futuristik bir kentte geçen filmin ortak yönetmeni olan Don Hall’un dediği gibi “Bu film Japonya’ya bir aşk mektubu niteliğinde’. Film Ocak 2015’de bizde de gösterime girecek. Festivalin animasyon çıkarması bunlarla sınırlı değil. Üstad Mirazaki’nin çırağı olarak başlayan ve “Evangelion” serisiyle ünlünen animatör Hideaki Anno’nun işlerine ayrılan devasa özel bir bölüm de meraklısını bekliyor.

TÜRKİYE’DEN İKİ FİLM
Festivalde bu yıl Türkiye’den iki filmimiz var. Kaan Müjdeci’nin Venedik ve Antalya’dan ödüllü “Sivas” adlı filmi Dünya Sineması bölümünde gösterilecek. Muhammet Çakıral’ın Doğu Karadeniz’deki yaşam alanlarınının yok oluşunu anlattığı “Kırlangıçlar Susamışsa” adlı filmi ise belli ki çevre sorunlarını öne çıkarmayı hedefleyen festivalin hemen dikkatini çekmiş. “Kırlangıçlar Susamışsa”, 10 bin dolarlık para ödülüyle Asya’nın En İyi Filmi Ödülü ve Asya Ruhu ödülleri için yarışacak 10 film arasında. Her iki filmin yönetmenleri de festivale bekleniyor.
Başbakan sadece üç dakika konuştu!

BAŞBAKAN DA AÇILIŞTA
Kraliyet ailesinden Prenses Takamado, bu yıl gişe rekortmeni olan “Guardians of the Galaxy”nin yönetmeni ve festivalde ana jürinin başkanı olan, James Gunn ve Disney şirtketinden üst düzey yöneticilerin katıldığı kırmızı halı seramonisi yağmura rağmen devam etti. Neyse ki kasırga beklentileri boşa çıktı ve beş kişilik ünlü Japon pop gurubu Arashi’nin (fırtına) gelişi, saatlerdir ekleyen hayranlarını coşturdu. Karşısındakinin önünde eğilmek galiba ancak Japonya’da bu kadar ‘cool’ ve sıradan görünebilir.
Nitekim açılış gecesi aynı sahnede buluşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve festivalin fahri tanıtımcıları olan yakışıklı Arashi üyeleri karşılıklı hürmet ve şevkat gösterdiler, espri yapmaktan kaçınmadılar. İngilizce ardışık çeviriyi çıkarırsak sadece üç dakikalık konuşma yapan ve Beatles’ın özgürlükçü ruhuna göndermeler yapan Başbakanın bu sağduyulu tutumu politikacıların sanat sahnesini suistimal etme eğiliminden korkan biz izleyicileri rahatlattı.