Tokyürek La Scala'da

Genç sanatçı Sim Tokyürek, 200 adayın arasından sıyrılarak dünyaca ünlü La Scala Operası'na girmeyi başardı.

İSTANBUL - Genç sanatçı Sim Tokyürek, 200 adayın arasından sıyrılarak dünyaca ünlü La Scala Operası'na girmeyi başardı. Üç ayrı sınavdan oluşan elemelere birçok ülkeden toplam 200 opera sanatçısı katıldı. Dünyanın en iyi sopranolarından Gena Dimitrova ve Leyla Gencer ile La Scala'nın daimi şefi Ricardo Muti tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda yalnızca 12 kişi La Scala'ya girmeye hak kazandı.
1971 yılında Ankara'da doğan, 1989-1996 yıllarında Ankara Devlet Konservatuvarı'nda opera eğitimi gören Tokyürek, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde koro sanatçısıyken kısa sürede solist sanatçı oldu. 1997'de Fransa'nın Toulouse şehrinde yapılan uluslararası opera yarışmasında birincilik alarak Avrupa'da birçok sanatçı ve organizasyonun dikkatini çekti. Aynı yıl TOBAV tarafından yılın en başarılı solisti seçilen Tokyürek'in en büyük hayali opera eğitiminde 'dünyanın en iyisi' kabul edilen La Scala'ya girebilmekti.
İtalya'nın Milano şehrindeki La Scala Operası profesyonel sanatçı yetiştirmek amacıyla iki yılda bir açtığı sınavlarla dünyanın her köşesinden yeni yeteneklere kendi bünyesindeki akademide eğitim veriyor.
İki yıl süren bu eğitim sırasında sanatçılara operada da rol verilerek tecrübelerinin artması sağlanıyor. (Kültür Sanat)