Toronto yine Oscar'lık filmler cenneti

Toronto yine Oscar'lık filmler cenneti
Toronto yine Oscar'lık filmler cenneti
Son yıllarda 'Oscar'lık filmlerin çıkış yaptığı festival olarak öne çıkan Kanada'daki Toronto Film Festivali'nde prömiyerini yapacak filmler açıklandı. Julianne Moore'un başrolünü oynadığı 'Freeheld' ve New York'taki eşcinsel hakları mücadelesini anlatan 'Stonewall'un Oscar'a en yakın filmler olduğu tahmin ediliyor.

Bu yıl Cannes ve Sundance’te gösterilen filmlerin çoğunun ödüllü filmler arasına gireceği konuşulurken salı günü açıklanan Toronto Uluslararası Film Festivali (Tiif) programı ise daha fazlasının geleceğine bir işaret. Geçmiş yıllardaki örneklere bakıldığında ‘Oscar’a değer’ denilen filmlere yine de şüpheci yaklaşılması gerekse de programdaki filmler Toronto Uluslararası Film Festivali’nin ‘prömiyerlerin merkezi’ ünvanını geri kazanmaya çalıştığını ortaya koyuyor.

Yeni Gravity mi geliyor? Ridley Scott’un yönettiği bilim-kurgu ve macera filmi ‘The Martian’da, Mars’ta mahsur kalan Matt Damon’ı Chiwetel Ejiofor ve Jessica Chastain kurtarmaya çalışıyor. Micheal Moore’un yakın zamanda duyurduğu yeni belgesel filmi ‘Where to Invade Next’, yeni Fahrenheit 9/11 olabilir mi? Festivalde gösterilecek 3 LGBT filmden biri olan ‘Stonewall’ yeni ‘Milk’ mi? Roland Emmerich’in 1960’ların New York’undaki eşcinsel hakları mücadelesini ele aldığı yeni filminin başrolünde Jonathan Rhys Meyers ve Jeremy Irvine var.

Stonewall
Julianna Moore’un, geçen yıl Tiff’te prömiyerini yapan ‘Still Alice’ten sonra ‘Freeheld’le ikinci kez en iyi kadın oyuncu Oscar’ını alması umut ediliyor. ‘Gerçek’ bir polisi canlandıran Moore, ileri derece kanser teşhisi konulduktan sonra emeklilik gelirlerinin arkadaşı Ellen Page’e aktarılması konusunda mücadele veriyor.

Freeheld
Yine geçen seneki Tiff’te prömiyerini yapan ‘The Theory of Everything’, Eddie Redmayne’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Redmayne, şimdi de ‘Les Miserables’ ve ‘The King’s Speech’in yönetmeni Tom Hooper’la bir araya geldiği ‘The Danish Girl’le tekrar zafere ulaşmaya çalışıyor olabilir. ‘The Danish Girl’, 1920’lerde cinsiyet değişikliği ameliyatları geçiren Einar Wegenar’ın hayatına odaklanarak ilk kez transseksüelliği konu alan ana akım filmlerden biri.

Festivalde prömiyerini yapacak İngiliz filmlerinden bir diğeri Nicholas Hytner’ın Alan Bennett’in oyunundan uyarladığı ‘The Lady in the Van’. Maggie Smith, Bennett’in arabasında 15 yıl yaşayan evsiz ve tuhaf kadını tekrar canlandırıyor. Jeremy Irons ve Dev Patel, ‘The Man Who Knew Infinity’de iki matematik dehasını oynarken Terence Davies, 2011’deki ilk filmi ‘The Deep Blue Sea’den sonra Lewis Grassic Gibbon’ın ‘Sunset Song’ kitabından uyarladığı ve başrollerini Peter Mullan ve Agyness Deyn’in oynadığı filmiyle geri dönüyor.

‘The Program’da Lance Armstrong’u canlandıran Ben Foster’ın performansı da ödül söylentilerini artırdı. Stephen Frears’ın ünlü bisikletçinin düşüşünü anlatan filmi de Tiff’de prömiyerini yapacak. Tom Hardy, Brian Helgeland’ın Kray ikizlerini anlattığı ‘Legend’ filminde oynadığı iki rolle Oscar’da yarışabilir. Emma Donoghue’nun çok satan romanından uyarlanan ‘Room’un yönetmeni Lenny Abrahamson’u da Oscar’da sıcak bir karşılama bekliyor.

‘Labor Day’ ve ‘A Little Chaos’tan sonra bu sefer de ‘The Dressmaker’la kırmızı halıda boy gösterecek olan Kate Winslet, küçük bir Avustralya şehrinde intikam almaya çalışan bir kadını oynuyor. İngiliz yeteneklere yer veren diğer uluslararası yapımlardan biri de Emma Watson’ın oynadığı Alman gerilim filmi ‘Colonia’ ve Afrika ülkelerine çocuk asker ticareti yapan bir tüccarı canlandıran Idris Elba’nın başrolünü oynadığı Cary Fukunaga tarafından yönetilen ‘Beasts of No Nation’.

The Dressmaker
‘Breaking Bad’in sona ermesinden beri ilk büyük rolünü alan Bryan Cranston, ‘Trumbo’da 1940’larda politik görüşlerinden dolayı kara listeye alınan senarist Dalton Trumbo’yu oynuyor. Ciddi konulara geçiş yapan ‘Meet the Parents’ın yönetmeni Jay Roach’un yönettiği ‘Trumbo’da aynı zamanda John Goodman, Diane Lane, Elle Fanning, Helen Mirren ve Louis CK de yer alıyor.

Toronto bu sene aynı zamanda sinemaya geri dönüş yapan yönetmenlere de yer veriyor. Micheal Moore, 2009’dan beri çektiği ilk belgeseli olan ‘Where To Invade Next’ ile Amerikan politikasını ele alıyor. 2008’den beri sessizliğini koruyan Charlie Kaufman ise hayatından sıkılan bir adamı anlattığı stop-motion komedi filmi ‘Anomalisa’yla geri dönüş yapıyor.

Tom McCarthy’nin gerçek hayattan uyarlanmış ‘Spotlight’ filmi onu ‘The Station Agent’la yakaladığı başarıya tekrar ulaştıracağa benziyor. McCarthy’nin, Katolik kilisesinde çocuklara uygulanan cinsel tacizi ortaya çıkaran Boston Globe gazetecilerinin hikayesini anlattığı filminde Michael Keaton, Mark Ruffalo ve Rachel McAdams rol alıyor.

Bu sene 40 yaşına girecek Tiff, tarihte Kanada sinemasına çokça destek oldu. Bu sene de Atom Egoyan’ın Chistopher Plummer’ın oynadığı gerilim filmi ‘Remember’a yer veriyor. Ayrıca 1980’lerin rüya ekibi Demi Moore, Kiefer Sutherland ve Donald Sutherland Kanada yapımı bir western filmi olan ‘Forsaken’ için bir araya geliyor.

Remember
Geçen yıl Robert Downey Jr’ın ‘The Judge’ ve Benedit Cumberbatch’in ‘The Fifth Estate’ filmiyle açılışı yapılan festivalin bu seneki açılış filmi Jean-Marc Vallee’nin ‘Demolition’ı olacak. Filmde Jake Gyllenhaal’a Naomi Watts eşlik ediyor.

Festivalde kadın yönetmenler de var. Julie Delpy 2012’deki 'Two Days in New York’ filminden sonra bu yıl hem yönetip hem oynadığı ‘Lola’yla festivale geliyor. Yazar ve yönetmen Rebecca Miller da 6 yılın ardından tekrar festivale dönerek ‘Maggie’s Plan’ filminde Greta Gerwig, Julianne Moore, Ethan Hawke ve Maya Rudolph’a yer veriyor.

Lola
Açıklanan filmlerin bir kısmı da yabancı dilde isimlere sahip, ‘Gravity’nin yazarlarından Jonas Cuaron’un yazdığı ‘Desierto’ ve Fransa’da Jean Dujardin’in oynadığı ‘Un Plus Une’ gibi...

Salı günü yapılan açıklamada ödüle değer çoğu film karşımıza çıksa da hala prömiyeri açıklanmamış filmler var. Quentin Tarantino’dan ‘The Hateful Eight’, David O Russel’dan ‘Joy’, Steven Spielberg’den ‘Bridge of Spies’, Angelina Jolie’den ‘By the Sea’, Derek Cianfrance’dan ‘The Light Between Oceans’, Ben Wheatley’den ‘High Rise’, Oliver Stone’dan ‘Snowden’ ve Hank Williams’ın biyografisi ‘I Saw the Light’ bu filmler arasında...

10-20 Eylül arasında düzenlenecek Tiff önümüzdeki haftalarda yeni film listelerini açıklayacak.
(Yazı: Benjamin Lee/ The Guardian, çeviri: Naz Vardar)