Toronto'ya geceyarısı 'Baskın'ı!

Toronto'ya geceyarısı 'Baskın'ı!
Toronto'ya geceyarısı 'Baskın'ı!
Ödüllü kısa filmleriyle tanınan Can Evrenol'un ilk uzun metrajlı filmi 'Baskın', sinema dünyasının prestijli etkinliklerinden Toronto Film Festivali'nin Midnight Madness seçkisine dahil edildi. Dünya prömiyerini Toronto'da yapacak gerilim filmi, beş polisin gece devriyesi sırasında gelen yardım çağrısı üzerine destek için gittikleri terkedilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri anlatıyor.

Can Evrenol’un yönettiği ‘Baskın’, son yıllarda Oscar’da adından söz ettiren filmlerin çıkış yaptığı festival olarak öne çıkan Kanada’daki Toronto Film Festivali’nin Midnight Madness bölümünde dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Midnight Madness, gece yarısı filmleri olarak da adlandırılan aksiyon, korku ve fantastik öğeleri alışılmışın dışında bir yere taşıyarak sınırları zorlayan filmlere yer vermesiyle tanınan bir seçki. 1988 yılından beri devam eden Madness seçkisi Dario Argento, Takashi Miike, Eli Roth, Sacha Baron Cohen gibi yönetmenlere, ‘Hellbound: Hellraiser II’, ‘Dazed and Confused’, ‘Saw’ gibi türünde dikkat çeken filmlere seçkisinde yer vermesiyle biliniyor.

‘Baskın’, beş polisin gece devriyesi sırasında gelen yardım çağrısı üzerine destek için gittikleri terkedilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu eden bir ‘geceyarısı’ filmi. Dünya prömiyeri eylülde Toronto Film Festivali’nin Midnight Madness seçkisi kapsamında gerçekleştirilecek ‘Baskın’, sonrasında Montreal’deki Türk filmleri festivalinde, Austin’de Fantastikfest’deki gösterimlerinin ardından ekim ayında İspanya’daki Sitges Film Festivali yarışmada ve 9 Ekim’de Filmekimi kapsamında yer alacak.

Başrollerinde Ergun Kuyucu, Görkem Kasal, Fatih Dokgöz, Muharrem Bayrak ve Sabahattin Yakut’un yer aldığı filmin senaryosu Can Evrenol, Cem Özüduru, Oğulcan Eren Akay ve Erçin Sadıkoğlu imzasını taşıyor. Yapımcılıgını MO Film’in üstlendiği ‘Baskın’, Türkiye ’de 13 Kasım’da gösterime girecek.