'Trajedilere gülümseyebilirim'

'Trajedilere gülümseyebilirim'
'Trajedilere gülümseyebilirim'

Özpetek, ?Kaybettiğim insanlarla dans edebilmek isterdim? diyor.

Ferzan Özpetek, makarnacı bir ailenin hikayesini anlattığı yeni filmi 'Mine Vaganti'yi Berlin Film Festivali'nde tanıttı. Mizahi yanı öne çıkan filmle ilgili olarak Özpetek, 'trajedilere gülümseyerek bakabilmek benim karakteristik özelliğim' dedi
Haber: ERMAN ATA UNCU / Arşivi

BERLİN - Ferzan Özpetek’in babasına adadığı son filmi ‘Mine Vaganti’ Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gösterildi. Hikaye, İtalya’nın küçük bir kasabasında nesillerdir makarna üreten bir ailenin son kuşağındaki iki oğlun gay olması ve bunlardan birinin bunu bir aile toplantısında açıklamasıyla gelişen olaylar üzerine. Özpetek, aile içi şiddet teması ekseninde gelişen bir önceki filmi ‘Mükemmel Bir Gün’de filmografisinin geri kalanına göre daha sert bir üslup tutturmuştu. Yeni filmi ‘Mine Vaganti’de ise kendisiyle özdeşleşen iyimser bakışına geri dönüyor. Gülümseten yan karakterler, kahramanların kendilerini beklenmedik durumlarda bulmalarından kaynaklı mizah, ailenin geçmişiyle şimdisini birleştiren hikaye çizgisi ve tabii ki Sezen Aksu’lu bir soundtrack ‘Mine Vaganti’deki diğer bildik Ferzan Özpetek dokunuşları. Filmin gösterimi sonrasında filmin yapımcısı ve oyuncularının katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında Alman bir gazeteci, Almanya’da çekilse muhtemelen daha karanlık bir tonda anlatılacak bu hikayedeki iyimserliğin kaynağını sorduğunda Özpetek Türkiye ve İtalya’da yetişmesinin etkisinden bahsetti.  Türkiye’de Yeşilçam melodramlarından beslendiğini İtalya’da Commedia del’arte geleneğinden gelen filmlerin kendisini etkilediğini anlattı. Trajedilere gülümseyerek bakabilmenin, karakteristik özelliklerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.
Filmde ailenin geçmişiyle şimdisini, ölmüş karakterlerle yaşayanları biraraya getirdiği sahne ise Özpetek için bayağı kişisel bir durumun ifadesi. Yönetmen sahneyle ilgili sorulara “Yaşınız ilerledikçe kaybettiğiniz insanların sayısı da gitgide artıyor. Ben bu kaybettiğim insanlarla biraraya gelip dans etmeyi çok isterdim. Bu sahnenin fikri, kaybettiğim insanlarla tekrar buluşma isteğimden doğdu. Benim için çok özgürleştirici bir duygu.” diye cevap verdi. Basın toplantısının en ilginç anlarından biriyse odadaki birçok insanı şaşırtan “Sizi tanımıyoruz. Bize kendinizden bahseder misiniz?” sorusuydu. Manidar bir şekilde, artık bir kült haline gelmiş ‘Hamam’ın seyrinden bahsederek bu soruyu cevaplayan Özpetek, İtalya’ya geliş serüveninin üzerinden bir daha geçti. Film çekmenin zorlukları olsa da kendi arzusuyla, sinema yapma isteğiyle İtalya’ya geldiğini söyleyen yönetmen, bu kararından da hala memnun olduğunu dile getirdi. ‘Mine Vaganti’, Berlin Film Festivali’nin hemen ardından Mart’ta da Türkiye’de gösterime girecek.