Tribeca Film Festivali başlıyor

Tribeca Film Festivali başlıyor
Tribeca Film Festivali başlıyor
ABD'nin New York kentinde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Tribeca Film Festivali, bugün yapılan basın toplantısının ardından yarın başlıyor.

Festivalin kurucusu ünlü aktör Robert De Niro ve Amerikalı film yapımcısı Jane Rosenthal’ın ev sahipliğinde yapılan basın toplantısında konuşan De Niro, 2002 yılında başlattıkları Tribeca Film Festivalinin giderek büyüdüğünü ve her yıl daha çok seyirciye ulaştığını belirtti.

Ünlü aktör, tüm New York’luları 21 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasındaki Tribeca Film Festivaline davet ettiğini ifade ederek, "Sadece New York’lular değil, artık diğer eyaletlerdeki Amerikalılar kablo yoluyla ve diğer ülkelerdeki filmseverler de internet üzerinden festivaldeki filmleri, panelleri izleyebilecekler, bu festival tarihinde ilk kez oluyor" dedi.

De Niro, festivalde kapsamında yer alan "My Trip to Al-Qaeda" gibi kimi belgeselleri izlediğini ve çok beğendiğini de belirterek, "İzleyicilerin bu filmleri nasıl bulacaklarını çok merak ediyorum" dedi.

Yapımcı Jane Rosenthal da konuşmasında, 12 gün sürecek festival boyunca "New York’un kalbinin Tribeca semtinde atacağını" belirterek, festivalin bu yıl da uluslararası film yönetmenlerini ağırladığını ve 11 Eylül saldırılarının ardından başlattıkları film festivalinin dünyada ilgiyle izlenen bir festival haline geldiğini söyledi.

Festivalin üst düzey yöneticisi Geoff Gilmore da yaptığı açıklamada, film festivali kavramının Tribeca ile değiştiğini belirtti. Tribeca Film Festivalindeki filmleri 40 milyon Amerikalı’nın bu yıl kablo yoluyla "Talep Edilen Filmler" televizyon kanalından izleyebileceklerini söyleyen Gilmore, kuruldukları günden beri bağımsız filmlerin seyirciyle buluşmasına öncülük ettiklerini vurguladı.

Festivalin diğer üst yöneticisi Nancy Schafer de festivalle ilgili bilgi verdiği konuşmasında, bu yıl toplam 38 ülkeden 85 uzun metrajlı ve 47 kısa metrajlı film göstereceklerini, festivalde yer alan filmlerinin 44’ünün de ilk kez bu festivalde gösterileceğini bildirdi. Schafer, festivalin yarınki açılış filminin 3 boyut (3D) teknolojisiyle hazırlanan "Shrek Forever After" olacağını söyledi.

Festivalde "My Trip to Al-Qaeda" ve New York’un bir seks skandalına karışarak istifa etmek zorunda kalan eski valisi Eliot Spitzer’i anlatan "The Untitled Eliot Spitzer Film" isimli filmleri gösterilecek yönetmen Alex Gibney de 2007 yılında festivalde gösterilen "Taxi to the Dark Side" adlı filminin daha sonra en iyi belgesel dalında Oscar ödülünü aldığını hatırlatarak, Tribeca’nın bağımsız filmleri tanıtmada çok önemli rol oynadığını belirtti. Gibney, terör saldırılarına en iyi yanıtın "canlı bir kültürün ve sanatın varlığı" olduğunu ifade ederek, Tribeca Film Festivalinin bu amaca en iyi şekilde hizmet ettiğini söyledi.

Adını Manhattan’ın "Tribeca" semtinden alan ve 11 Eylül terör saldırılarının ardından semtin yeniden hareketli yaşamına dönmesini teşvik etme amacıyla başlatılan Tribeca Film Festivalinde, 2002 yılından bu yana 80 ülkeden 1100 film gösterildiği ve festivalin şimdiye kadar New York ekonomisine tahminen 600 milyon dolarlık katkı sağladığı açıklandı.

FERZAN ÖZPETEK VE FATİH AKIN’IN FİLMLERİ DE FESTİVALDE
9. Tribeca Film Festivalinde, İtalya’da yaşayan yönetmen Ferzan  Özpetek’in son filmi "Serseri Mayınlar" ve Almanya’da yaşayan yönetmen Fatih Akın’ın "Ruh Mutfağı" adlı filmleri de yer alıyor.

Özpetek’in "Serseri Mayınlar"ı festivalin yarışma bölümünde gösterilecek ve diğer filmlerle yarışacak. Tribeca Film Festivali Organizasyon Komitesinden verilen bilgiye göre, Özpetek de filminin 26 Nisandaki galasına katılacak. "Serseri Mayınlar" festival kapsamında 26, 27, 28 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde gösterilecek.

Fatih Akın’ın filmi "Ruh Mutfağı" da festivalde 22, 26 ve 29 Nisan tarihlerinde, New York merkezli "Amerikan Türk Cemiyeti" (American Turkish Society) ve "Moon and Stars Project" derneklerinin ortak organizasyonuyla sinemaseverlerle buluşacak. (aa)