Triphop üstü arabesk keyfi

'Beddua etmem ama Allah içimi bilir/Yüzüm gülmez unutma yine de keyfin bilir!" diyor
Haber: ASLI ATASOY / Arşivi

İSTANBUL - 'Beddua etmem ama Allah içimi bilir/Yüzüm gülmez unutma yine de keyfin bilir!" diyor insanın içine oturan acılı bir ses. Dikkat!, 'Orientation' isimli grubun solistlerinden Günay'ın seslendirdiği bu şarkı sayesinde arabesk-soul ile tanışmış bulunuyoruz.
Orientation çok ilginç bir grup. Son albümleri 'Bosphorus Bridge' vesilesiyle yazışmış bulunduğum grup üyelerinden Turgay Ayaydınlı, albüm hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi. Bu sayede muhtemelen müzik hayatımıza müdahale edecek olan arabesk-soul hakkında bilgilenmiş bulunacağız.
Çoğunluğun içindeki birey
Grubun evveliyatına gelince; Orientation,
Berlin'de yaşayan Türk ve Alman müzisyenlerden oluşuyor. Uzun yıllardır Almanya'da yaşayan ve saksofon çalan Turgay Ayaydınlı düğünlerde çaldığı sırada Andreas Advacado ile tanışmış ve grup kurulmuş. Ayaydınlı projenin geçmişini şöyle anlatıyor:
"O dönem Andreas'ın acid-caz grubu vardı. Sahnede oluşturduğumuz sound çok ilgi görünce, birlikte grup kurmaya karar verdik. Albüm çalışmasından önce, konser grubu
'Orientation' gelişti. Günay ('Ayaz Kaplı' ve 'Çizdim' isimli iki albümü var) Berlin'de ismini duyurmuş bir arabesk sanatçısı. Ve ikimiz çocukluğumuzdan beri Berlin Türk müzik piyasasında çalışıyorduk. Günay'ı projeye arabesk okuduğu için değil sesi çok özel ve kuvvetli olduğu için kattık."
Albümün insanın üzerinde tuhaf bir etkisi var. Sevip sevmemek arasında bir seçim yapmaya zorlayan bir etki bu. "Oturmuşum yalnız denize karşı/ Ruhum başı boş esintide/
Etrafım karanlık gece" sözlerinin insanın ruhunu daralttığı yorumuma ise "İnsanın içini daraltan bir kullanım pek göremiyorum. Aslında insanların içini daraltma değildi amacımız" cevabını veriyor Ayaydınlı. Ve ekliyor:
"Arabesk damardan bir müzik, 'it comes from the soul'. Pop çoğunluğa hitap ediyor, arabesk ise bireysel ruhlara hitap ediyor." Ayrıca Turgay Ayaydınlı, albümün tüm halini göze alınca bu arabesk ezgi ve yorumların rahatsızlık yaratmadığının altını da çiziyor.
Yönelttiğim, "Berlin ve İstanbul arasındaki bağ projenin adında da göze çarpıyor. Kültürler arasının ötesinde bir şeyler var sanırım" sorum Ayaydınlı tarafından anında cevaplanıyor:
"Batı ve Doğu'nun bir beraberliği var hatta insanlığın tek bir beşiği var! Farkları detaylarda bulmak mümkün. Farklar da zaten
işin tuzu biberi! Müziğimizin konularından biri çaresizlik ve onunla anlaşabilmek. Bu bir köylü ya da bir şehirden sanatçı, Asyalı ya da Batılı olabilir. Bizim için hiç fark etmez.
İnsanların hisleri hep aynıdır! Bir müziğin nerden geldiği ve kime hitap ettiği ya da nasıl tanındığına aldırmıyoruz, önemli olan insanın hissini ifade etmesi ve başkalarına açık olması!"
Arabesk, soul, funk...
Turgay Ayaydınlı, oryantalist ve Batı kökenli tarzların harmanlanmasının moda haline gelmesine grup olarak büyük katkılarının olduğunu altını özellikle çiziyor. Ayrıca 'arabesk soul'u çok sevdiklerini belirtmeden de geçemiyor.
'Bridge Bosphorus'a gelince, içinde bolca arabesk var. Ancak soul, caz ve dans müziğinin binbir çeşidi arabeske eşlik ediyor. Üzerine funk atılmış Türk ritimleri, her daim dansa davet eden tınılar ve elektronikanın, triphop'un kulak dolduran halleri Orientation'ın müziğinin farklı kılıyor. Örneğin triphop'un sultanı Aziza A'nın seslendirdiği 'Aziza's Advice' isimli parçaya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Kendisini Babylon'da 9-10 Kasım tarihlerinde yakından dinleme fırsatımız olacak.
Acılı sözler sizi saracak!
Geniş bir kadro ile çalışmalarını sürdüren Orientation'a Avrupa'dan ilgi büyük. Çok sık konserlere çıktıklarını ifade eden Ayaydınlı,
"Türk müziği çok büyük bir alan, insan onun içinde kaybolur. Kaybolmamak bir meydan okumadır" diyerek sözlerini bitiriyor.
Doublemoon etiketiyle piyasaya çıkan albüm, tam bir oryantalist çizgi taşıyor. Özellikle perküsyonlar ve acılı sözlerde bile alttan alta içinize eşlik eden ritimler ruhunuzu saracak. Sevip sevmemek ise sizin elinizde