TRT Müzik mi 'eğlence' mi?

TRT Müzik mi 'eğlence' mi?
TRT Müzik mi 'eğlence' mi?
Kesintisiz müzik... Üstelik tüm türlerde... TRT Müzik kanalı açılırken böyle söylenmişti. Tüm türlere de olanak sağlanıyor ama ayda yılda bir en ölü saatlerde. Ne klasik, ne caz, ne rock, ne metal...TRT Belgesel'deki kimi müzik programlarının bile TRT Müzik'ten daha kaliteli.
Haber: ERSİN ANTEP - ersin@muzikoloji.org / Arşivi

18 Kasım 2009 tarihli haber bültenlerinden: “Müzikseverler tarafından merakla beklenen TRT Müzik Kanalı, TRT Tepebaşı Stüdyoları’nda düzenlenen gala gecesiyle yayın hayatına başladı. TRT Müzik kanalıyla vatandaşların TRT’nin arşivini dinleme imkanını yakalayacağını ifade eden Arınç, ‘TRT atılımlarına devam edecek. TRT’nin her kanalı Türkiye ’nin özlediği, beklediği kanallardan biri olacak. TRT her gün yeni bir atılım içinde. Çok değerli üstatlar var. Hepsi bu açılış töreninde, ayrıca seviniyoruz. Bu hayırlı olsun. 24 saat müziğin her çeşidini halkımıza sunarak sevindireceğiz. TRT’nin her kanalı halktan büyük bir takdir topluyor. Hayırlı olsun” dedi. TRT Müzik kanalının açılış gecesinde süperstar Ajda Pekkan ve minik serçe Sezen Aksu birlikte aynı sahneyi paylaşarak geceye katılan davetlilere ve televizyonları başında izleyen izleyicilere uzun süre unutulmayacak bir gece yaşattı. İkiliye, Behzat Gerçeker yönetimindeki ENBE Orkestrası eşlik etti. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen gecenin diğer dakikalarında Türk Sanat Müziği sanatçısı Emel Sayın, Kubat, Sümer Ezgü, Burhan Öcal, Burak Kut, Mustafa Keser, Azerbaycan’dan Azerin ile Bosna-Hersek’ten Hanka Paldum’un da sahneye çıktığı öğrenildi.”
Kesintisiz müzik dinlenebilecekti… Üstelik tüm türlere olanak sağlanacaktı… TRT Müzik kanalı açılırken bu ifadeler öne çıktı. Doğrudur! Kesintisiz ‘müzik’ yayını var. Tüm türlere de olanak sağlanıyor. Sağlanıyor da; ayda ya da yılda bir…
Açılış gecesi, yeni kanal hakkında ipucu vermişti aslında! TRT yönetiminin kastettiği, ‘ev hanımlarının iş yaparken açıp da tıngırdayacak bir kanaldı’ belli ki! Pop müziği, Türk sanat müziği ve geleneksel Türk halk müziğiyle açıldı. Ve 4 yıl boyunca bu türlerle sürdü… Ne klasik, ne caz, ne rock, ne metal…
Bir müzikle ilgilenmek için ilgi, aşinalık, merak, zaman ve bilgi gerekir. O zaman TRT, ‘diğer’ statüsüne layık gördüğü türler için acaba hangi bilgilendirici programları yaptı? Hoş! Yer verdiği türlerde de kaliteyi teşvik edecek programlar yapılmadı. O zaman da TRT Müzik kanalının aslında ‘günü kurtaran yayıncılık politikası’nda ve anlayışında şekillendirildiği anlaşıldı.
TRT Belgesel’deki kimi müzik programlarının bile, TRT Müzik’ten daha kaliteli durumda olduğu görülüyor. Burada asıl sorun ortaya çıkıyor: Belli ki TRT, bir ‘eğlence’ kanalı gibi gördüğü Müzik kanalına, herhangi bir şekilde ‘kültür ve bilgi’ misyonunu yüklemekten kaçınıyor.
Elbette eğlendirici vasıflı müzikler de vardır. Bunlarda da kalite esastır. “Eğlence değil de, çok başka bir şey” diye ifade edilen müziklere uygulanan ambargo kaldırılmalıdır. İleriki yıllarda ‘kültürel’ yönlerinin olduğu anlaşılacak olan ve gerek melodileri, gerek ritimleri ve gerekse sözleri ile ‘yüklü’ ve ‘olmuşluk’ yanları daha net olarak anlaşılacak müziklere yer açılmalıdır.
Selen Gülün, Kerem Görsev, Önder Focan, Sibel Köse, Hande Dalkılıç, Fazıl Say, Toros Can, Gülsin Onay, İdil Biret vb. gibi bir dünya sanatçımızın da TRT izleyicileriyle tanışması sağlanmalıdır. Ancak programları, şimdilerde yapıldığı gibi, gece yarısı ve en ölü saatlere konmamalıdır. Kanalın adı, TRT Müzik ise; içeriğinde ‘kaliteli müzik’ tercih edilmelidir.