Türk çağdaş sanatının New York atağı

Türk çağdaş sanatının New York atağı
Türk çağdaş sanatının New York atağı

New York?taki sergide Taner Ceylan?ın eserleri de yer alacak.

NEW YORK - Türkiye’de çağdaş sanatın tanınmış isimleri, toplu halde New York’a çıkarma yapıyor. 2 Haziran’da New York’taki Leila Taghinia-Milani Heller Galeri’de açılacak ‘İstanbul Cool! Bugünlerde Çağdaş Türk Sanatında Neler Oluyor?’ başlıklı sergide aralarında Haluk Akakçe, Kezban Arca Batıbeki, Ramazan Bayrakoğlu, Gökçe Çelikel, Taner Ceylan, Ahmet Elhan, Extramücadele,
Mustafa Horasan, Peter Hristoff, Gözde İlkin, Burhan Kum, Bahar Oganer, İrfan Önürmen, Yaşam Şaşmazer, Gülay Semercioğlu, Canan Şenol, Erinç Seymen, Hale Tenger, Nazif Topçuoğlu, Elif Uras, Ebru Uygun, Halil Vurucuoğlu ve Ekrem Yalçındağ’ın da aralarında olduğu 27 sanatçının resim, heykel ve enstalasyonları yer alacak. New York’ta intihar eden Sothebys’ın yöneticisi Ali Can Ertuğ’un anısına ithaf edilecek serginin açılışında Türkiye çağdaş sanatını ele alan ‘Unleashed: Contemporary Art from Turkey’ adlı kitabın da tanıtımı yapılacak. 3 Haziran’da ise Sothebys’de ‘İstanbul Cool! Bugünlerde Çağdaş Türk Sanatında Neler Oluyor?’ başlıklı bir sempozyum düzenlenecek.
Sergi kapsamında tanınmış sanat koleksiyoncusu Maryam Homayoun Eisler, 25-28 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Contemporary İstanbul’un direktörü Emin Mahir Balcıoğlu ve New York’taki The Neue Galerie’nin sergi direktörü Sefa Sağlam’ın yazılarının yer aldığı kapsamlı bir katalog hazırlandı. 1 Eylül 2010’a kadar açık kalacak serginin sponsorları arasında Leyla Alaton, Türk Hava Yolları ve Hitay Investment Holdings bulunuyor. (aa)