Türk edebiyatının dünyaya açılan kapısı

Türk edebiyatının usta kalemlerinin eserlerinin İngilizce çevirilerine artık internet ortamından ulaşmak mümkün.

İSTANBUL - Türk edebiyatının usta kalemlerinin eserlerinin İngilizce çevirilerine artık internet ortamından ulaşmak mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü profesörlerinden Suat Karantay'ın hazırladığı 'Contemporary Turkish Literature' (Çağdaş Türk Edebiyatı) adlı site son dönem edebiyatımızdan seçilmiş örnekleri dünyanın ayağına götürüyor.
Suat Karantay'ın Türk edebiyatının 'zengin çeşitliliği'ni gözler önüne sermek için hazırladığı 'Contemporary Turkish Literature'da, 20'nci yüzyılın ortaları ile yeni binyılın ilk yılları arasında basılan şiir, oyun ve düzyazı türlerindeki eserler yer alıyor. Yer verilen eserler son 25 yıllık dönemde yoğunlaşıyor.
Sitede yazar adı, eser adı, çevirmen ve tür
alanlarında kapsamlı bir arama motoru da bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, yazarların fotoğraflarına, biyografilerine, yapıtlarının listesine, kitap kapaklarına ve kimi eserlerin İngilizceye çevrilmiş bölümlerine ulaşabiliyor. Türkçeden yapılmış İngilizce çeviriler Karantay ve Boğaziçi Mütercim Tercümanlık Bölümü'ndeki meslektaşlarının imzalarını taşıyor.
Suat Karantay, 'Contemporary Turkish Literature'ı hazırlarken 'Türkçe konuşmayanlara Türk edebiyatını
okutmayı ve sevdirmeyi' amaçlamış.
Bir nevi çağdaş Türk edebiyatının İngilizce rehberi olan 'Contemporary Turkish Literature'da, Karantay'ın son yılların en başarılı Türk edebiyatı örnekleri olduğuna inandığı eser ve yazarları bir araya getiriliyor. Siteye 'www.turkishlit.boun.edu.tr' adresinden ulaşılabilir. (Kültür Sanat)