'Türk Einstein' ile tanışalım

Siz hiç, 26 yaşında bir gencin
Amerika Birleşik Devletleri'nin en saygın üniversitelerinden Yale'e profesör olabileceğini düşündünüz mü?

İSTANBUL - Siz hiç, 26 yaşında bir gencin
Amerika Birleşik Devletleri'nin en saygın üniversitelerinden Yale'e profesör olabileceğini düşündünüz mü? Hiç düşünmeyin. Çünkü, Prof. Oktay Sinanoğlu diye böyle bir bilim adamı zaten var. Üstelik bu olağanüstü şahıs, bugüne kadar tam iki kere de Nobel ödülüne aday gösterilmiş!
İşte Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, bugün 76 yaşında olan Oktay Sinanoğlu'nu, gazeteci Emine Çaykara'nın bu zenginlikle kendisiyle yaptığı söyleşiler eşliğinde okurların dünyasına sunuyor. Yaşamı boyunca, kimyayla matematiği birleştirmiş, Türkiye'de moleküler biyolojinin yapıtaşlarını dizmiş, fizikle, astrofizikle, bununla da yetinmeyerek nükleer fizikle uğraşmış olan Prof. Sinanoğlu, Türk biliminin bugünkü kaleleri sayılan TÜBİTAK ile ODTÜ ve Boğaziçi üniversitelerinde de kuruculuk görevinde bulunmuş.
Halen Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bilimsel çalışmalarını sürdürüyor Sinanoğlu. Kitapta ayrıca, bir edebiyat düşkünü olan Oktay Sinanoğlu'nun 'bilimsel bakış açısıyla' kaleme aldığı ve ünlü şair Ahmet Haşim'in 'Merdiven'ine öykünerek 1979 yılında dizelere döktüğü ilginç bir şiir de var. Kitaptan öğrendiğimiz başka bir ilginç ayrıntı ise sanatçı Esin Afşar'ın Prof. Oktay Sinanoğlu'nun kardeşi olduğu. (Kültür Sanat)