Türk filmleri Yenidünya'da

Türk sinemasını ABD'li sinema seyircisine tanıtmayı amaçlayan 6. New York Türk Film Festivali, 02-13 Ekim 2004 tarihlerinde başlıyor. Merkezi New York'ta bulunan tanıtım kuruluşu...

NEW YORK - Türk sinemasını ABD'li sinema seyircisine tanıtmayı amaçlayan 6. New York Türk Film Festivali, 02-13 Ekim 2004 tarihlerinde başlıyor. Merkezi New York'ta bulunan tanıtım kuruluşu Moon and Stars Project, son beş yıldır geleneksel olarak düzenlediği Türk Film Festivali gösterimlerini, önceki yıllarda olduğu gibi Anthology Film Archives salonlarında yapacak.
Festival altı bölümden oluşuyor. 'Günümüz Türk Sineması' bölümünde 'Bekleme Odası', 'Karşılaşma', 'İnşaat', 'Çamur', 'İnat Hikâyeleri', 'Vizontele Tuuba', 'Hititler', 'Okul' ve 'Neredesin Firuze' yer alacak. 'Ustalara Saygı' bölümünde Erden Kıral'ın 'Av Zamanı', 'Mavi Sürgün' ve 'Hakkâri'de Bir Mevsim' filmleri gösterilirken, 'Belgeseller' başlığı altında Rüstem Batum'un 'Hangi Kıbrıs', Necati Sönmez'in 'Theo'nun Bakışı' ve Mehmet Güreli'nin 'Alın Kullanın Beni!' adlı filmleri seyirciyle buluşacak. 'İlk Filmler' bölümünde Canan Gerede'nin 'Robert'in Filmi'; 'Dışardaki Yönetmenler' bölümünde de Yüksel Yavuz'un 'Küçük Özgürlük' ve Seyhan Derin'in 'Yıldızlar Arasında'sı yer alacak. Genç sinemacıları tanıtmayı amaçlayan festivalde 13 kısa film gösterilecek.
Bu arada Boston'daki Güzel Sanatlar Müzesi'nde Nuri Bilge Ceylan toplu gösterisi düzenleniyor. 15 Eylül'de başlayan etkinlik 25 Eylül'e kadar sürecek. Etkinlikte Ceylan'ın imzasını taşıyan 'Uzak'ın yanı sıra 'Kasaba', 'Mayıs Sıkıntısı' ile kısa metrajlı 'Koza' gösterilecek.