Türk gravür sanatçısı Vatikan Sarayı'nda sergi açtı

Türk gravür sanatçısı Vatikan Sarayı'nda sergi açtı
Türk gravür sanatçısı Vatikan Sarayı'nda sergi açtı
Uzun yıllardır İtalya'da yaşayan ve öğretim üyeliği de yapan Türk gravür sanatçısı Fatih Mika'nın, 'Mezlaka-i Akdam' sergisi, Vatikan'a bağlı Cancelleria Sarayı'nda açıldı.

Uzun yıllardır İtalya’da yaşayan ve öğretim üyeliği de yapan Türk gravür sanatçısı Fatih Mika’nın, ‘Mezlaka-i Akdam’ sergisi, Vatikan’a bağlı Cancelleria Sarayı’nda açıldı. Türkiye ’nin Vatikan Büyükelçiliği himayesinde, Roma’nın merkezindeki Vatikan’a ait ünlü Cancelleria Sarayı’nda hazırlanan serginin açılışında, Vatikan’a bağlı eğitim kurumlarından profesörler, Vatikan nezdinde çok sayıda büyükelçi ve Roma’da yaşayan Türkler ile İtalyan konuklar katıldı.

Sergisinde 28 eseri bulunan sanatçı Fatih Mika, “Diğer sergilerimden farklı olarak, bu sergimde geleneksel Türk sanatlarıyla ilişkim çok daha yoğun” dedi. Gravürlerinin çoğunun 18. yüzyılda yaşamış divan edebiyatı şairlerinden Şeyh Galib’in Hüsn-ü Aşk’ından esinlenerek yapıldığını ifade eden Mika, eserlerinin bazılarında ebru sanatından, minyatüre ve Osmanlı hat sanatına kadar pek çok alandan yola çıkarak yaptığını kaydetti. Mika, eserlerinde Hüsn-ü Aşk’ı anlatmadığını ama eserlerine ilham kaynağı olduğunu vurguladı.

Mika’nın sergisi, 5 Aralık Perşembe gününe kadar gezilebilecek.