Türk grup The Away Days Obama'yla aynı festivalde

Türk grup The Away Days Obama'yla aynı festivalde
Türk grup The Away Days Obama'yla aynı festivalde
Daha önce Teksas'ta düzenlenen SXSW festivaline katılan, NME, The Guardian gibi dergi ve gazetelerin radarına takılan Türk grup The Away Days, konuşmacıları arasında ABD Başkanı Barack Obama'nın da yer aldığı dünyanın en önemli müzik, dijital ve sinema fuarı South by Southwest'te sahneye çıkacak. Türkiye'de hala yeterince tanınmayan The Away Days ayrıca, ünlü gitar markası Fender'in sanatçıları arasına da dahil edilerek adını Eric Clapton, Bruce Springsteen gibi devlerin yanına yazdırdı.

RADİKAL - Türkiye’nin yurtdışına ihraç ettiği belki de ilk bağımsız müzik grubu olan The Away Days , yurtdışı başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Daha önce Teksas’ta düzenlenen SXSW festivaline katılan, NME, The Guardian gibi dergi ve gazetelerin radarına takılan, KEXP gibi radyo kanallarında yer verilen, Vogue defilelerinde şarkıları çalınan, American Apparel, Topshop gibi markaların mağaza şarkı listelerine giren ilk yerli grup olan The Away Days, bu kez konuşmacıları arasında ABD Başkanı Barack Obama ’nın da yer aldığı dünyanın en önemli müzik, dijital ve sinema fuarı South by Southwest ’te sahneye çıkacak. The Away Days ayrıca, ünlü gitar markası Fender’in sanatçıları arasına da dahil edilerek adını Eric Clapton, Bruce Springsteen gibi devlerin yanına yazdırdı.

The Away Days, yaklaşık 10 gün sonra Austin, Teksas’ta düzenlenen, dünyanın en önemli müzik, dijital ve sinema fuarı olan South by Southwest’te sahne alıp çağdaşları arasından sıyrılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yola çıkacak. Bu festivalin ismini henüz duymamış olabilirsiniz ama büyüklüğünü festivalin konuşmacıları arasında ABD Başkanı Barack Obama’nın yer almasından tahmin edebilirsiniz. Obama’yla aynı festival sokaklarını arşınlayacak olan ekip ilk defa 2013’te SXSW’te sahne alarak festivale katılan ilk Türkiyeli grup olmuştu. Kim bilir belki de The Away Days, SXSW sahnesinde müziğe ilgisi bilinen ve beğendiği grupları sosyal medya hesaplarından destekleyen Obama’nın da radarına takılır!

FENDER SANATÇILARI ARASINA GİRDİ
The Away Days. FOTOĞRAF: ALİ GÜLER
The Away Days’in bir diğer uluslararası başarısı ise yıldızların tercihi, dünyaca ünlü gitar markası Fender’den geldi. 1940’ların sonundan beri gerek rock yıldızlarının gerekse dünyaca ünlü pop şarkıcılarının vazgeçilmezi haline gelen marka artık bir enstrüman firmasından çok daha ötede, başlı başına bir yaşam tarzı ifade ediyor. ABD menşeeli marka, gerek tarzı, gerek sahne duruşu gerekse gitar hakimiyetiyle markasını layığıyla temsil ettiğine kanaat getirdiği müzisyenleri Fender sanatçısı yapıyor. Bu da markanın gruba web sitesindeki listede yer vermesi ve sponsorluk faydası sağlaması demek oluyor. Genç grubun yanlarına ismini yazdırdığı isimler arasında Eric Clapton, Bruno Mars, Iron Maiden, Maroon 5, Green Day, Bruce Springsteen, The Who, The Strokes, Queens of the Stone Age gibi birçok efsane ve dünyaca ünlü grup yer alıyor.
Türkiye’de hala yeterince bilinirliğe ulaşamayan The Away Days, hummalı bir çalışma sonunda tamamlayabildiği ilk albümünü yıl sonuna doğru yayımlayacak. http://www.theawaydays.co/