Türk heykeltıraşlar, New York'ta "Sofa" fuarına katılıyor

Türk heykeltıraşlar, merkezi Washington'da bulunan Türk Kültür Vakfının desteğiyle, New York'ta bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı"na (SOFA) katılıyor.

Türk heykeltıraşlar, merkezi Washington’da bulunan Türk Kültür Vakfının (Turkish Cultural Foundation-TCA) desteğiyle, New York’ta bu yıl 13’üncüsü düzenlenen "Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı"na (SOFA) katılıyor.

Heykel sanatçıları Malik Bulut, Emel Vardar, İlker Yardımcı ve Yılmaz Zenger’in eserleri, 16-19 Nisan günleri düzenlenen SOFA’da TCA’nın açtığı stantta sergileniyor.

New York’ta Park Avenue Armory’de başlayan, heykelden tasarıma, dekoratif sanatlardan mücevhere kadar son derece geniş bir yelpazede çağdaş, üç boyutlu ve fonksiyonel eserler, çeşitli ülkelerden gelen 60 sanat galerisinin desteğiyle sanatseverlere sunuluyor. Fuarın açılış gecesine, Amerikalı ve uluslararası sanatseverlerden oluşan yoğun bir davetli topluluğu katıldı. Açılışa New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da eşi Feruze Samsar ile birlikte gelerek, Türk sanatçılarla tek tek konuştu ve eserleriyle ilgili bilgi aldı.

TCA BAŞKANI KÖKNAR
Türk sanatçılarını ve eserlerini dünyaya tanıtmak ve Türkiye ile ABD arasında sanat köprüsü oluşturmak amacıyla sanatçılara destek veren TCA’nın Başkanı Güler Köknar, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, vakfın 4 yıldır SOFA’ya katıldığını ve fuarın biri New York’ta, biri Chicago’da olmak üzere yılda iki kez düzenlendiğini belirtti.

Köknar, "Vakfımız bu fuara katılan ve kar amacı gütmeyen yegane kuruluş, aslında bu fuara galeriler katılıyor" dedi. Vakfın fuara katılacak sanatçıları, kendilerine yapılan pek çok başvuru arasından özenle ve referanslarla seçtiğini anlatan Köknar şöyle konuştu:

"Gördüğünüz gibi Türk modern sanatının en güzel örneklerini Amerikalı sanatseverlere getirmekten dolayı çok mutluyuz. Türk sanatının, özellikle Türk modern sanatının, yurt dışında tanıtımına, sanatçılarımızın eserlerinin sanatseverlerden tarafından beğenilip, alınıp koleksiyonlarına katılmasında bu tür faaliyetlerin çok önemi var, biz de buna küçük bir katkı yapmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz."

Vakfın Detroit Temsilcisi Nurten Ural da New York SOFA’ya ve kasım ayında yapılacak Chicago SOFA’ya dörder sanatçıyla katıldıklarını bildirdi.

MALİK BULUT
Heykel sanatçısı Malik Bulut, gazetecilere yaptığı açıklamada, SOFA’ya ilk kez katıldığını söyleyerek Türk Kültür Vakfı’na teşekkür etti.

New York’ta SOFA’ya katılmanın son derece önemli olduğunu belirten Bulut, "Türkiye’de yapmış olduğumuz işleri burada sergilemek müthiş gurur verici" dedi.

Uzun yıllardır taş üzerine çalıştığını belirten sanatçı, "Öncelikle taşları hareket ettirmeye başladım, zincirler yaptım, daha sonra bu taşlar beyin oldu, düşünce oldu, Medusa oldu, Anadolu oldu, bu şekilde o hareketli taşlar daha ağırlaşmaya, kendi özüne dönmeye ve yerini bulmaya başladı" ifadesini kullandı.

"Düş" sergisinden eserlerini SOFA’ya getirdiğini kaydeden Bulut, "Düşlerimi buraya taşıdım. Sanatçıların en büyük güçleri düşleridir" diye konuştu.

YILMAZ ZENGER
Akademisyenliğine devam eden sanatçı Yılmaz Zenger de SOFA’ya ilk kez katıldığını ifade etti.

1980’lerden beri New York’a geldiğini, 1990’da New Jersey’de atölye açtığını ve o dönemlerde de ABD’de her yıl sergi açtığını anlatan Zenger, SOFA’da kendilerine büyük ilgi gösterildiğini, fuarı son derece önemli ve ilginç bulduğunu söyledi.

İLKER YARDIMCI
Sanatçı İlker Yardımcı da SOFA’ya ilk kez katıldığını belirterek, "New York’ta olmak özel... Dünyanın enerjilerinin kesiştiği bir nokta burası. Burada heykellerimle olmak benim için çok güzel" dedi.

Eserlerinin Türkiye’de ve Uzak Doğu’da kamusal alanlarda sergilendiğini anlatan Yardımcı, "Buraya küçük ölçekli heykellerimle ilk kez geliyorum, ama umarım burada da kamusal alanlarda yine büyük ölçeklerde işler yapabiliriz" diye konuştu.
İstanbul’da yeni bir sergi açmasının hemen ardından New York’a geldiğini anlatan Yardımcı, çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

EMEL VARDA
Heykel sanatçısı Emel Varda da SOFA’nın "sadece tasarım ve heykel fuarı" olarak son derece önemli bir fuar olduğunu, geçen yıl Chicago’daki SOFA’ya katıldığını, bu yıl da New York SOFA’ya katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Heykellerinde hep kadınları anlattığını kaydeden Varda, "Eserlerimde kadınların güzelliğinden, zarafetinden, kırılganlığından, inceliğinden bahsediyorum. Ama esas anlatmak istediğim şey kadınların içsel dünyasının zenginliği ve kadınların gücü" dedi.

Sanatçı, çalışmalarının hem İstanbul’da, hem de yurt dışında yoğun bir şekilde devam ettiğini, New York’ta SOFA’dan önce de "Artexpo" Fuarına katıldığını anlattı.

New York SOFA, 19 Nisana dek devam edecek.

Chicago’da 5-7 Kasımda düzenlenecek SOFA’ya ise sanatçılar Yasemin Aslan Bakırı, Gamze Araz Eskinazi, Yasemin Sayınsoy, Yücel Kale ve Seçkin Pirim’in katılması bekleniyor. (aa)