Türk klasiklerin 1 numarası 'İnce Memed'

Türk klasiklerin 1 numarası 'İnce Memed'
Türk klasiklerin 1 numarası 'İnce Memed'
Notos, edebiyat dünyasından 249 kişinin katıldığı anketle 'Türk Edebiyatının Klasikleri'ni seçti. Yaşar Kemal'in 'İnce Memed'i ilk sırada yer aldı.

Günümüzün etkili edebiyat dergisi Notos, sekizinci büyük soruşturması olan ‘Türk Edebiyatının Klasikleri Nelerdir?’in sonuçlarını şubat-mart sayısında açıkladı. Edebiyat dünyasından 249 kişiyle yapılan anket sonucu belirlenen 40 kitaplık listenin ilk sırasında Yaşar Kemal’in dört ciltlik ‘İnce Memed’i bulunuyor. ‘Tutunamayanlar’ın (Oğuz Atay) ikinci sırada olduğu listede Ahmet Hamdi Tanpınar (‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ üçüncü, ‘Huzur’ yedinci sırada), Yusuf Atılgan (‘Anayurt Oteli’ altıncı, ‘Aylak Adam’ 15’inci) ve Sabahattin Ali (‘Kürk Mantolu Madonna’ beşinci, ‘Kuyucaklı Yusuf’ 14’üncü) ikişer kitabıyla yer aldı. Orhan Pamuk’un ‘Kara Kitap ’ı 11’inci sırada yer alırken yazarın tüm dünyada en çok beğenilen romanı konumundaki ‘Benim Adım Kırmızı’ ilk 20’ye giremedi.
Derginin yayın yönetmeni Semih Gümüş, soruşturmayla ilgili “Edebiyatımızın klasiklerinin olup olmadığı bütün edebiyat kamuoyunu ilgilendirir. Bu soruya herkesin onaylayacağı, inandığı karşılıklar vermenin güçlüğü de ortada. Demek bir değer biçmeye, ölçüt oluşturmaya çalışmak gerekir. Böylece herkesin kullanabileceği, nitelikli bir liste oluşmasına katkıda bulunabilirdi Notos Doğrusu edebiyat, yaratıcı bireysel düşünceler çevresinde oluşur ama –bir kanondan söz ederken göstermemiz gereken temkini– klasiklerimizi seçerken de göstermemiz, bireyler olarak kendi başımıza yaptığımız seçimlerin çoğunun, yazarı ve okuruyla edebiyat kamuoyunu pek ilgilendirmeyeceğini bilmemiz de gerekir. Notos’un bu yılki soruşturma konusunu, derli toplu bir sonuç çıkarma düşüncesiyle seçtik” yorumunu yaptı.


TÜRK EDEBİYATININ KLASİKLERİ

1. İnce Memed Yaşar Kemal
2. Tutunamayanlar Oğuz Atay
3. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar
4. Memleketimden İnsan Manzaraları, Nâzım Hikmet
5. Kürk Mantolu Madonna Sabahattin Ali
6. Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan
7. Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar
8. Alemdağ’da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık
9. Yunus Emre Divanı
10. Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil
11. Kara Kitap, Orhan Pamuk
12. Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
13. Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal
14. Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali
15. Aylak Adam, Yusuf Atılgan
16. Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
17. Dede Korkut Kitabı
18. Kendi Gök Kubbemiz, Yahya Kemal Beyatlı
19. Seyahatname, Evliya Çelebi
20. Eylül , Mehmet Rauf