Türk musikisi notaları bakanlıktan destek bekliyor

Türk musikisinin ünlü bestekarlarının imzalı notalarını yarım asırdır toplayan Rahmi Kalaycıoğlu, 90 bestekârın notalarından oluşan külliyatının gelecek nesillere aktarılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek bekliyor

 

İSTANBUL - Türk musikisinin ünlü bestekarlarının imzalı notalarını, yarım asırdır toplayan Rahmi Kalaycıoğlu, aralarında Zeki Müren, Avni Anıl, Alaaddin Yavaşca, Yıldırım Gürses, Saadettin Kaynak gibi 90 bestekârın notalarından oluşan bu külliyatının gelecek nesillere aktarılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek bekliyor.

TRT İstanbul Radyosu’na 1949 yılında muhasebe görevlisi olarak giren ve bu sayede ünlü bestekarlarla tanışma fırsatı yakalayan Kalaycıoğlu, daha sonra bestekârların imzalı notalarını bir araya getirmeye başlamış. Her bir besteci ile karşılıklı oturup, fasiküllerde hangi notaların olacağını birlikte karar veren Kalaycıoğlu, bu zamana kadar 90 ünlü bestekarın imzalı notalarını, 90 fasikül halinde ve 5 ciltte toplamış.

Şimdi o bestekarların yarısının hayatta olmadığını söyleyen Kalaycıoğlu, külliyatının değerinin bilinmemesinden, özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT tarafından ilgilenilmemesinden yakındı.

Devletin külliyata sahip çıkmasını isteyen Kalaycıoğlu, “50 yıldır bu işle uğraşıyorum, ancak hep kendi başımlaydım. Kültür eski Bakanı Avni Anıl o zaman ilgilenmişti, o zaman Kültür Bakanlığı’na 300-400 tane vermiştik. Henüz Ertuğrul Günay’la tanışmadık. Kültür Bakanlığı ve TRT ile benim akraba olamam lazım. Devlet girerse bu işe, yeteri kadar desteği görürse gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir sunumla aktarılır" diye konuştu.

 

Dükkanını kapatmak zorunda kaldı

 

İstanbul Kadıköy’de Tedaş Elektrik İdaresi Sokağı’ndaki "Rahmi Kalaycıoğlu Musiki Merkezi" adındaki dükkanını, 2 yıl önce kapatmak zorunda kalan ve evinin bir odasında çalışmalarını teşhir eden Kalaycıoğlu, 100 sene sonra “keşkeö dememek için külliyatın bugünden kıymetlerinin anlaşılmasını dilediğini kaydetti. Kalaycıoğlu, “Ben hiç ticari bir iş olarak görüp de bu çalışmalarımın reklamını yapmadım ya da ilanla duyurmadım. Bir devlet yanını gibi düşündüm, bir kültür hizmeti olarak da düşünülmesini istiyorum. Bunun için de tüm kütüphanelerde olsun istiyorum, bu külliyatın. Bu bir gönül işi. Bu yayınları sağlamış olmak beni çok mutlu ediyor" dedi. (anka)