Türk sanatçıların eserleri Dubai'de açık arttırmada

Uluslararası Çağdaş Sanat Müzayedesi'nde, çağdaş Türk ressamlar Fahrelnisa Zeid, Burhan Doğançay, Devrim Erbil'in de eserleri bulunuyor.

Christie’s Müzayede Evi’nin Dubai’de düzenleyeceği Uluslararası Çağdaş Sanat Müzayedesi’nde, çağdaş Türk ressamlar Fahrelnisa Zeid, Burhan Doğançay, Devrim Erbil, Mehmet Gün, Nuri Kuzucan, Şükran Moral ve Abdurrahman Öztoprak’ın eserlerine yer verilecek.

Alınan bilgiye göre, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Irak, Suriye, Lübnan, Mısır, Cezayir, Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen sanatçılarına ait 125 adet tablo ve heykelin satışa sunulacağı müzayede, 27 Nisanda Jumeirah Emirates Towers Hotel’de yapılacak.

Daha önce uluslararası müzayedelerde yer almamış 18 çağdaş Orta Doğulu sanatçının eserine de yer verilecek müzayedede yer alan eserler arasında ünlü çağdaş Türk ressamlar Fahrelnisa Zeid, Burhan Doğançay, Devrim Erbil, Mehmet Gün, Nuri Kuzucan, Şükran Moral ve Abdurrahman Öztoprak’a ait resimler de yer alıyor.

Müzayedede Zeid’in 1963 tarihli "Yıldırım" adlı eserinin tahmini satış fiyatının 70-100 bin dolar, Doğançay’ın "Kurdele" serisinden 1982 tarihli eserinin ise 60–80 bin dolar olması bekleniyor. Devrim Erbil’in "İstanbul" adlı eserinin 35-45 bin dolar, Abdurrahman Öztoprak’ın isimsiz eserinin ise 25-30 bin dolar aralığında satılması bekleniyor.

Müzayedede ünlü İranlı sanatçı Parviz Tanavoli’nin üç adet eseri de satışa sunulacak. Sanatçının 300-400 bin dolardan açık arttırmaya çıkarılacak olan "Poet and Cage/Şair ve Kafes" adlı eseri de bunlar arasında yer alacak.

Müzayedede 2009 yılının başlarında Chelsea Art Museum’daki İtalyan;Arap eserleri sergisinde yer alan Fateh Moudarres’a ait "Farewell To The Gods In Beirut /Beyrut’taki Tanrılara Veda" adlı eser de tahmini 150-200 bin dolar bedelle ilk kez açık arttırmaya çıkarılacak.

Farhad Moshiri’nin, 32 adet makine halısının üst üste konup tam ortasında bir jet savaş uçağının tasarlandığı "Flying Carpet/Uçan Halı" adlı eseri ise tahmini 250-350 bin dolar satış fiyatı ile açık artırmaya sunulacak eserler arasında yer alıyor. Yakın zamanda İsviçre Bern’de bulunan Zentrum Paul Klee’de sergilenmiş olan eser, 2007 yılında bir üçlü serinin ilki olarak yaratıldı, eserde halı ile İran’ın geleneksel kültürü, el işçiliği vurgulanırken savaş jeti ile dış etkiler ve sert bir savaş objesinin kontrastı vurgulanıyor.

Ali Omar Ermes’e ait Arap harfleriyle muhteşem bir oyun bulunan "Al-Khaa Al-Ashhab" adlı monokrom resmin ise müzayedede tahmini satış fiyatının 80-100 bin dolar olması bekleniyor. (aa)