Türk sineması dünyaya açılıyor

Türk sineması dünyaya açılıyor
Türk sineması dünyaya açılıyor
Film yapımcıları meslek birliğinin önderliğinde, 23 Martta Münih'te, Türk-Alman film yapımcıları toplantısı düzenlenecek

Film Yapımcıları Meslek Birliğinin (FİYAB) önderliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’de sinema sektöründe faaliyet gösteren 8 meslek birliğinin desteğiyle, 23 Martta Münih’te Türk-Alman Film Yapımcıları Toplantısı düzenlenecek.

Organizasyonu düzenleyen FİYAB Yönetim Kurulu Başkanı Galip Gültekin yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda ardı ardına gelen başarılarla yurt dışı sinema yapımcılarının dikkatlerini çeken Türk sinema sektörünün yeni başarılara imza atmak için yurt dışına açılacağını bildirdi.

FİYAB’ın önderliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’de faaliyet gösteren 8 meslek birliğinin desteğiyle sinemanın kalbinin attığı Münih’te, 23 Martta Türk-Alman Film Yapımcıları Toplantısı düzenleneceğini belirten Gültekin, Almanya’da faaliyet gösteren Film Televizyon Bavyera Fonu’nun (FFF) da katılacağı organizasyona, Türkiye’den projelerini sunmak üzere toplam 20 yönetmen ve yapımcının gideceğini ifade etti.

Mustafa Altıoklar, Mehmet Altıoklar, Aylin Livaneli, Galip Gültekin, Osman Subaşı, Togay Şenalp, İsmail Güneş, Oğuz Eruzun, Tolga Esmer, Ebru Karacan, Sebahattin Kat, İsmail Necmi, Cem Akyoldaş, Erdoğan Kar, Mustafa Dog gibi yapımcı ve yönetmenlerin toplantıda projelerini sunacağını bildiren Gültekin, şunları kaydetti:

"Toplantı, Alman ve Türk yapımcıların ortak çalışmalar gerçekleştirmek için paylaşımlarda bulunmasını sağlayacak. Ayrıca ortak yapım ile gerçekleşme şansı yakalayan projelerden de gerekli kriterlere sahip olanları Film Yapımcıları Fonu tarafından maddi olarak desteklenecek. 2010 yılı Türk film sektörü için güzel bir yıl olarak başladı. Türk filmlerinin arka arkaya kazandığı ödüller Türk sinemasının son yıllardaki gelişimini gösteren önemli bir gösterge.

Şu an gözler Türk sinemasının üzerinde. Biz de yapımcılar ve yönetmenler olarak gelişen Türk Sineması olarak dünyaya hızla açılmalıyız. Gerçekleştireceğimiz ortak yapımlar ile hem ulusal sinemamıza destek olmalı hem de Türk kültürünün dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmalıyız. Bu nedenle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Münih Türk-Alman Film Yapımcıları Toplantısı gibi uluslararası etkinliklere çok önem veriyoruz. Bu tür organizasyonlarda yapımcılarımız, yönetmenlerimiz yabancı meslektaşları ile tanışma, birbirlerini tanıma ve projelerini, imkanlarını paylaşma fırsatı buluyorlar."


Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenledikleri bu etkinliklerin Türkiye’deki sinema sektörüne çok olumlu etkileri olduğunu belirten Gültekin, açıklamasında, "Ülkemizde sinema alanında

FİYAB-TESİYAP-SESAM-SEYAP-SETEM-BİROY-BSB-SİNEBİR olmak üzere 8 meslek birliği faaliyet göstermektedir. Bu organizasyonda tüm meslek birlikleri bir araya gelmiş ve ortak çalışmaya imza atmışlardır. Meslek birliklerinin başkanlarının katıldığı değerlendirme toplantısı sonucunda seçilen projeler ortak bir formata getirilmiş ve sunuma hazırlanmıştır" görüşüne yer verdi.

Gültekin, toplantıya kendisinin yanı sıra FİYAB Genel Sekreteri, Serhat Ay, FİYAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Tunçtürk, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülgen’in katılacağını bildirdi. (aa)