Türk sineması gururla sunar

Türk sineması son yılların en bereketli dönemini yaşıyor. Sinemaseverler 2004-2005 sezonunda 27 yerli film izleyecek.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Türk sineması son yılların en bereketli dönemini yaşıyor. 2004-2005 sezonu mönüsünde gösterime hazır, kurgu aşamasında ya da çekimleri devam eden 28 yerli film yer alıyor. Yaz sıcağıyla birlikte uzun yıllar sinemadan uzak kalan Yavuz Turgul, Şener Şen, Ümit Elçi, Ahmet Mekin, Erden Kıral, Ferhan Şensoy, Mesut Uçakan, Orhan Oğuz, Oğuzcan Tercan gibi pek çok isim kendini setlere attı. Gençlerden Ümit Cin Güven 'Kayıp Cennet İnsanları'nın, Semih Kaplanoğlu 'Meleğin Düşüşü'nün, Tayfun Güneyer 'Şans Kapıyı Kırınca'nın, Mert Baykal 'Pardon'un, Kutluğ Ataman 'İki Genç Kız'ın, Ercan Durmuş ise 'Gece 11:45'in çekimlerini tamamladı. Beş yönetmen Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu ve Ömür Atay 'Anlat İstanbul' filmi için kamera arkasında kolektif bir çalışma yürütüyor. Yeni sezonun açılışını yarın Ümit Efekan 'Papatya ile Karabiber' adlı filmiyle yapacak.
Gönül Yarası
Yönetmen: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Meltem Cumbul, Timuçin Esen, Güven Kıraç, Devin Özgür Çınar, Sümer Tilmaç, Erdal Tosun...
Son durum: Yavuz Turgul ve Şener Şen 'Eşkıya'dan sekiz yıl sonra setlerde. 'Gönül Yarası'nda emekli olduktan sonra İstanbul'a gelen ve şoförlük yapan Nazım'la pavyonda çalışan şarkıcı Dünya'nın kesişen öyküleri anlatılacak. 7 Ocak'ta seyirciyle buluşacak filmin çekimleri İstanbul ve Mardin'de yapıldı.
PAPATYA İLE KARABİBER
Yönetmen: Ümit Efekan
Oyuncular: Sibel Can, Alişan, Müjdat Gezen, Bulut Aras, Taner Barlas... Son durum: 'Gırgıriye' serisinin yeniden çevrimi olan film yarın gösterime giriyor. Yeşilçam gediklilerinden Ümit Efekan'ın yıllar sonra tekrar çektiği ilk film.
YAZI TURA
Yönetmen: Uğur Yücel
Oyuncular: Olgun Şimşek, Kenan İmirzaoğlu, Erkan Can, Engin Günaydın, Bahri Beyat, Settar Tanrıöğen... Son durum: Uğur Yücel'in yıllardır kamera arkasına geçmesi bekleniyordu, sonunda oldu. Çekimleri bitiren Uğur Yücel ilk filminde kamerasını Doğu'da savaşan iki gencin yaşadıklarına çeviriyor. Vizyon tarihi 24 Eylül.
HOŞGELDİN HAYAT
Yönetmen: Ümit Elçi
Oyuncular: Ahmet Mekin, Yelda Reynaud, Kerem Alışık, Ferhat Gündoğdu, Ceyda Düvenci, Arzu Yanardağ... Son durum: Elçi ile Mekin'in yıllar sonra setlere döndüğü filmde kardeşini öldüren ve sürgüne gönderilen bir adamın dramı anlatılacak. 3 Aralık'ta vizyonda.
ANLAT İSTANBUL
Yönetmen: Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu, Ömür Atay...
Oyuncular: Altan Erkekli, Azra Akın, Aşça Varlıer, Çetin Tekindor, Erdem Akakçe, Erkan Can, İsmail Hacıoğlu, Fikret Kuşkan, Güven Kıraç, İdil Üner, Mehmet Günsür, Nejat İşler, Nurgül Yeşilçay, Özgü Namal, Şevket Çoruh, Vahide Gördüm...
Son durum: Senaryosunu Ümit Ünal'ın yazdığı 'Anlat İstanbul'da beş yönetmen kendi tarzlarına göre İstanbul'daki 'masal gibi' yaşamları anlatacak. 24 Aralık'ta vizyona girecek filmin çekimleri devam ediyor.
ŞANS KAPIYI KIRINCA
Yönetmen: Tayfun Güneyer
Oyuncular: Ferhan Şensoy, İlkay Saran, Asuman Dabak, Rasim Öztekin, Necmi Yapıcı, Alev Gezer, Fethi Kantarcı, Ayça Tekindor...
Son durum: Filmde bir Türk ailesinin Küba yakınlarındaki Barboonia Adası'nda başlarına gelen komik olaylar anlatılıyor. Çekimleri geçen kış Küba'da yapılan film, 10 Aralık'ta seyirciyle buluşacak.
BÜYÜ
Yönetmen: Orhan Oğuz
Oyuncular: İpek Tuzcuoğlu, Ece Uslu, Özgü Namal, Okan Yalabık...
Son durum: Oğuz, şu sıralar Mardin'de çekimleri devam eden 'Büyü'de bu topraklara özgü bir gerilim filmi kotarmanın peşinde. Ocakta görücüye çıkacak filmde eski bir büyünün yeniden ortaya çıkmasıyla yaşanan olaylar anlatılacak.
KAYIP CENNET İNSANLARI
Yönetmen: Ümit Cin Güven
Oyuncular: Erdinç Olgaçlı, Yaşar Mirzallı, Ayten Soykök, Okan Selvi, Toprak Kara, Mustafa Öztürk...
Son durum: Bu filmle 'sokak' üçlemesini tamamlayan Ümit Cin Güven, bu sefer oyuncu olmak isteyen ve sokakta yaşayan bir gencin yaşamından bir kesit sunacak. Film montajda. İlk gösterim Antalya Film Festivali'nde.
YOLDA-RÜZGÂR GERİ GETİRİRSE
Yönetmen: Erden Kıral
Oyuncular: Halil Ergün, Yeşim Büber, Serdar Orçin, İsrafil Köse, Önder Çakar...
Son durum: 'Avcı'dan altı yıl sonra kamera arkasına geçen Erden Kıral, Yılmaz Güney'le yaptığı bir yolculuktan esinlenerek özgürlük ve esaret üzerine bir film çekiyor.
PARDON
Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş, Bülent Kayabaş, Erol Günaydın, Zeki Alasya, Şahnaz Çakıralp...
Son durum: Mert Baykal ilk yönetmenliğinde bir kara komedi anlatacak. Ağırlıklı olarak tarihi Sinop Cezaevi'nde çekilen filmde yanlışlıkla hapse giren ve yıllar sonra serbest bırakılan üç mahkûmun öyküsü konu ediliyor. Filmin çekimleri bitti. Ekimde vizyona girecek.
ANKA KUŞU
Yönetmen: Mesut UçakanOyuncular: Toprak Sergen, Rutkay Aziz, Okan Yalabık...
Son durum: Dokuz yıl sonra sinemaya dönen Mesut Uçakan, 'gerçek' üzerine kafa yoran bir yönetmenin ruh halini anlatacak. Çekimlerine bu ay başlanacak olan filmin ocakta gösterime girmesi bekleniyor.
AYIN KARANLIK YÜZÜ
Yönetmen: Biket İlhan
Oyuncular: Mehmet Ali Alabora, Ali Poyrazoğlu, Metin Belgin, Sanem Çelik, Katerina Moutsatsos...
Son durum: Biket İlhan 'Kayıkçı'daki gibi bir kez daha Türk-Yunan dostluğuna çeviriyor kamerasını. Cezaevinden kaçıp Gökçeada'ya sığınan dört mahkûmun yaşadıklarına odaklanan filmin çekimleri tamamlandı. Vizyon tarihi belli değil.
EĞRETİ GELİN
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Onur Ünsal, Müjde Ar, Fikret Hakan...
Son durum: Atıf Yılmaz, sürekli ertelediği projesi için 1 Eylül'de 'motor' dedi. Filmde 18 yaşında olmasına rağmen küçük gösteren bir gençle, onu evliliğe hazırlamakla görevli 'eğreti gelin' arasındaki aşk anlatılacak. Ocak ayını bekliyoruz.
NE DE OLSA ÇOCUK
Yönetmen: Eriş Akman
Oyuncular: Eriş Akman, Arzu Vandemir, Altan Karındaş, Gül Mağdenci...
Son durum: Eriş Akman'ın geçen yıl çekimlerine başladığı film tamamlandı. Filmde evlilik, çocuk yapma kararı ve boşanma irdeleniyor. Türkçe ve İngilizce çekilen film Antalya Festivali'nde görücüye çıkacak.
BULUTLARI BEKLERKEN
Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
Oyuncular: Rüçkan Çalıkuş, Rıdvan Yağcı, İsmail Baysan...
Son durum: 50 yıl boyunca sır saklamak zorunda kalan Eleni adlı bir kadının trajik hikâyesinin anlatıldığı 'Bulutları Beklerken', şimdilerde Montreal Film Festivali'nde yarışıyor. Filmin bir-iki ay içinde gösterime girmesi bekleniyor.
ROMANTİK
Yönetmen: Sinan Çetin
Oyuncular: Teoman, Okan Bayülgen, Yasemin Kozanoğlu...
Son durum: Sonbaharda vizyona çıkması planlanıyor. Çetin'in tekrar elden geçirdiği filmde bir aşk ve intikam öyküsü anlatılıyor.
İKİ GENÇ KIZ
Yönetmen: Kutluğ Ataman
Oyuncular: Hülya Avşar...
Son durum: Perihan Mağden'in kitabından sinemaya uyarlanan filmin çekimleri tamamlandı. Gösterim zamanı belli değil.
MELEĞİN DÜŞÜŞÜ
Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Son durum: Kaplanoğlu'nun konusunu sır gibi sakladığı film ilk olarak Antalya'da gösterilecek.
KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK
Yönetmen: Ahmet Uluçay
Oyuncular: İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Gülayşe Erkoç
Son durum: Bu yılki İstanbul Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine değer görülen filmde bir köyde yaşayan iki çocuğun sinemaya olan tutkuları anlatılıyor. Bu yılın sonuna doğru vizyona girmesi planlanıyor. Festivalde izleyenler filmden hep övgüyle söz ediyor.
Uluçay'ın filmine, vizyon izleyicisinin vereceği yanıt merak konusu.
İNSAN NEDİR Kİ
Yönetmen: Reha Erdem
Oyuncular: Ali Düşenkalkar, Işıl Yücesoy, Köksal Engür
Son durum: Erdem, sessiz sedasız çektiği filmde 'İnsan Nedir ki' sorusuna cevap arıyor. Vizyon için hazır ve nazır.
SIR BEKÇİLERİ
Yönetmen: Mustafa Karnas
Oyuncular: Özcan Palut, Tevfik Palut...
Son durum: Bir döneme damgasını vurmuş isimlerden Hasan Sabbah'ın hayatını anlatan filmin çekimleri tamamlandı.
GİZ
Yönetmen: Ulaş Ak
Oyuncular: Yiğit Özşener, Ayten Soykök, Aslı Altaylar, Rıza Sönmez, Suadi Eren, Mehmet Ulay...
Son durum: Ak'ın digital çekip 35 mm'ye aktardığı film 2005'in ilk aylarında vizyona çıkacak.
ÇANAKKALE
Yönetmen: Tolga Örnek
Son durum: Örnek, 'Hititler'den sonra bir Çanakkale belgeseliyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Filmin Avusturalya ve Yeni Zelanda'daki çekimleri tamamlandı. Filmin seslendirmesini Jeremy Irons, Mel Gibson, Jude Law gibi oyuncular yapacak. Gösterim 18 Mart'ta.
Zaman
Yönetmen: Ali Özgentürk
Oyuncular: Birol Ünel, Halil Ergün, Hülya Avşar, Oktay Kaynarca
Son durum: Bir kadına âşık olan üç erkek üzerinden aşkın üç farklı kombinasyonu... Çekimleri tamamlanan 'Zaman', kurgu aşamasında.
Açıklanan gösterim tarihi 26 Kasım.
G.O.R.A
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Özkan Uğur, Şafak Sezer, Rasim Öztekin, İdil Fırat ve Erdal Tosun...
Son durum: Başlarına ne geleceğini bilmeyen uzaylıların, kaçırdıkları Türk'le olan mücadelesini anlatan olay film 'G. O. R. A', 12 Kasım'da vizyona girecek. Cem Yılmaz, senaryosunu da yazdığı filmde, 10 küsur farklı tipi canlandırıyor.
Gece 11:45
Yönetmen: Ercan Durmuş
Oyuncular: Feridun Düzağaç, Yelda Reynaud, Yiğit Özşener...
Son Durum: Ercan Durmuş'un varını yoğunu yatırdığı filmin çekimleri tamamlandı. Sinema yazarı Burak Göralp'ın senaryosunu yazdığı film sıradan üç insanın kesişen hikâyesini konu ediyor. Önce Antalya'da görücüye çıkacak olan filmin vizyon tarihi belli değil.
Hırsız Var!
Yönetmen: Oğuzhan Tercan
Oyuncular: Haluk Bilginer, Birol Ünel, Mehmet Ali Erbil, Gamze Özçelik, Gülse Birsel...
Son durum: 13 yıl önce izlediğimiz 'Uzlaşma'nın yönetmeni Oğuzhan Tercan 'Hırsız Var!'ın çekimlerine devam ediyor. Tercan filmde Amerikan sinemasının yöntemleriyle mafya, moda, magazin, finans dünyası arasında şekillenen ilişkileri anlatacak. Ocak'ta 'hırsız'ın kim olduğunu öğreneceğiz.
Öteki Türkiye'nin Cumhurbaşkanı
Yönetmen: Zeki Alasya
Oyuncular: Zeki Alasya, Derya Baykal, Suat Sungur, Yeliz Yeşilmen, Şahap Sayılgan, Ayla Algan, Süleyman Demirel...
Son durum: Zeki Alasya, siyasetin yüksek temposundan sıkılıp eşiyle birlikte korumaları atlatıp Ankara'dan ayrılan cumhurbaşkanının öyküsünü anlatacak. Alasya filmin çekimlerini tamamladı. Film sonbaharda vizyonda.