Türk sineması Montpellier'de

Fransa'da Akdeniz sineması dendiğinde akla gelen etkinliklerin ilki olan Montpellier Festivali (Cinéma Méditerrannéen Montpellier) 22-31 Ekim tarihleri arasında 26. kez düzenleniyor.
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

PARİS - Fransa'da Akdeniz sineması dendiğinde akla gelen etkinliklerin ilki olan Montpellier Festivali (Cinéma Méditerrannéen Montpellier) 22-31 Ekim tarihleri arasında 26. kez düzenleniyor. Yaklaşık 250 filmden oluşan programda, Türk sinemasından farklı sesler getiren filmlere, belgesel ve deneysel çalışmalara da yer verilmiş.
Leyla Zana belgeseli
Ahmet Uluçay, 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' ile yarışmalı bölüme seçilen 11 aday arasında yer alırken, Ömer Vargı'nın filmi 'İnşaat', festivalin panorama bölümünde gösterilecek.
Bu güz Montpellier'ye davet edilen Türk sanatçılar arasında, 1965'ten beri Paris'te yaşayan Nil Yalter de bulunuyor. 1980'lerden itibaren bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiği üç boyutlu yapıtları, özgün interaktif enstalasyonları ve video çalışmalarıyla tanınan Nil Yalter, yapıtları arasından derlenen bir program eşliğinde, festivalin 'Deneysel Sinema-Sayısal Sanat' adlı yeni bölümünün onur konuğu olacak. Yine bu bölümde, günümüz deneysel Türk sinemasının, Ali M. Demirel, Erhan Muratoğlu ve Can Türkinan imzalı üç yeni kısa örneği de izlenebilecek.
Festivalin 'Akdenizli Kadınların Gözüyle' yan bölümünde de Kudret Güneş'in çektiği 'Bir Halkın Umudu Leyla Zana' adlı 52 dakikalık belgesel gösterilecek. Kudret Güneş ayrıca, Fransız/Türk ortak yapımı olması planlanan 'Alev' adlı yeni film projesiyle, Montpellier'de yönetmenleri desteklemek amacıyla verilen proje geliştirme bursunun 28 adayı arasına seçilmiş.
Montpellier'de Akdeniz ülkeleri sinemaları çok yönlü bir yaklaşımla tanıtılmakta. Ustalara saygı bölümünün bu yılki konuklarından Marco Bellechio, 12 filmiyle izleyici önüne gelirken, Orson Welles'in sanatındaki Akdenizli çizgiyi aydınlatmayı hedefleyen toplu gösteri de ayrıca dikkat çekmekte...