Türk tiyatrosunun dekor ustası veda etti...

Türk tiyatrosunun dekor ustası veda etti...
Türk tiyatrosunun dekor ustası veda etti...

FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

Tasarladığı dekor ve kostümlerle Türk tiyatrosuna ve operasına 50 yıldan uzun bir süre katkı sunan Osman Şengezer hayatını kaybetti... 

Tasarladığı dekor ve kostümlerle 1960’tan beri 650’ye yakın prodüksiyona imza atarak sahnelere hayat katan usta Osman Şengezer, 50 yılı aşan meslek hayatında Ankara , İstanbul , İzmir, Antalya Devlet Opera ve Baleleri’nin yanı sıra Ankara ve Van Devlet Tiyatroları, İstanbul ve Eskişehir Şehir Tiyatroları, Ankara Meydan Sahneleri, Ankara Deneme Sahnesi, Ankara Sanat, Dormen, Kenter, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner, Devekuşu Kabare, Akbank Çocuk Tiyatroları, YediTepe Oyuncuları, Tiyatro Kedi, Dilek Türker Tiyatro Ayna, TV Kanalları ve daha birçok özel tiyatrolarla çalıştı.

Eskizler, maketler artık evden taşıyor...

Osman Şengezer, dekor-kostüm tasarımı projelerinin yanı sıra Türk sahne sanatlarının gelişmesinde katkıda bulunan opera, bale, tiyatro sanatçılarını, eleştirmenleri, yazarları ve sahne arkası çalışanlarını saygıyla anmak için oluşturduğu 'Dekor ve Kostümlü Anılar' adlı kitabının ikinci baskısını sanatının 50'nci yılında sanatseverlerle paylaşmıştı. Şengezer 'Cumhuriyet Dönemi Türk Gösteri Sanatları Öncü Sahne Tasarımcıları' adlı beşinci ve son kitabını da aynı yıl piyasaya çıkardı.

Şengezer’in, tiyatro, bale ve operalar için çizdiği kostüm eskizleri ve  'Evler' konulu resimlerinden oluşan son sergisi ise 2013 yılında TEB Özel Bankacılık tarafından gerçekleştirildi.