Türk ve İtalyan müziği 'Şam Yolu'nda

Türk ve İtalyan müziği 'Şam Yolu'nda
Türk ve İtalyan müziği 'Şam Yolu'nda
Uluslararası İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında iki Türk müzisyenle sahne alan Luigi Campoccia, "Şam Yolunda" adlı konserleri italya'da tekrarlayacak

17. Uluslararası İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında gitarist Önder Focan ve neyzen Şenol Filiz’in dünyaca ünlü Luigi Campoccia dörtlüsü işbirliğiyle verdiği "On the Road to Damascus" (Şam Yolunda) konseri, Türk ve İtalyan caz sanatçılarını bir araya getirecek projeye de ilham kaynağı oldu.

Festivalde verdiği konserin yanı sıra, genç müzisyenlerle atölye çalışmalarında bir araya gelen Luigi Campoccia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "On the Road to Damascus" projesinin ilk kez İzmir’de izleyici karşısına çıktığını belirterek, konserde izleyiciden aldıkları tepkinin kendilerini hem memnun ettiğini hem de projelerini sürdürmek konusunda cesaretlendirdiğini söyledi.

Türk caz müziğinin önemli isimlerinden Önder Focan’ın ve ney sanatçısı Şenol Filiz’in katılımıyla oluşturdukları kompozisyonların "Akdeniz’in doğusu ve batısını aynı potada birleştirdiğini" ifade eden Campoccia, müziğin farklı kültür ve ülkeleri bir araya getirmenin en iyi yollarından biri olduğunu kaydetti.

Bir enstrüman olarak neyi daha önce de dinlediğini, ancak Filiz’in performansını dinleyene kadar, caz müziği içinde bu kadar iyi kullanılabileceğini hiç düşünmediğini belirten Campoccia, şunları kaydetti:

"Ney, çok sıradışı bir enstrüman. Duygu yüklü bir sesi var ve icrası çok zor. Şenol Filiz, neyi caz müziğine o kadar iyi adapte etti ki, bizi ve dinleyenleri çok farklı bir yolculuğa çıkardı. İtalyan müzisyenlerinin kendi caz yöntemleri var. Önder ve Şenol’un da kendine has tarzları vardı. Konser içinde çok iyi bir diyalog oldu. Herkesin kendine ait bir rengi vardı ve bunu ortaya koydu. Çalanlar için de dinleyenler için de farklı bir yolculuk oldu."

"Şam yolunda" tekrarlanacak ve CD olarak kaydedilecek

Focan ve Şenol’un Campoccia Quartet’e eşlik ettiği "Şam Yolunda" projesinin, önümüzdeki aylarda Elbe Adasında düzenlenen Akdeniz Caz Festivali’nde tekrarlanacağını ve burada kayıt altına alınacağını anlatan Campoccia, Elbe’nin ardından İtalya’da bir dizi konser daha vermeyi planladıklarını kaydetti.

Çalışmalarını ileriye taşımayı arzu ettiklerini ifade eden Campoccia, Malta ve Tunus gibi ülkelerin geleneksel enstrümanlarının da projeye dahil olmasını planladıklarını, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

İKSEV’in ortak olacağı ab projesi hazırlıkları

Caz Festivalini düzenleyen İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) ortak olarak katılacağı AB projesi, "Şam Yolunda" konserlerinin sağladığı işbirliğini daha ileri taşımayı hedefliyor.

İzmir Avrupa Caz Festivali’nin danışmanlığını da yapan İtalyan caz tarihçisi Francesco Martinelli, hayata geçirilmesi planlanan projeyle Türk ve İtalyan caz müzisyenlerinin ortak çalışmalar üreteceklerini ifade ederek, "Birbirimizden bir şeyler öğreneceğimize eminim" diye konuştu.

"Şam Yolunda" konserinde izleyicinin "müzisyenlerin mesajını aldıklarını" belirten Martinelli, etkileşimi ve ortak çalışmayı destekleyen böyle bir projenin hayata geçirilecek olmasının kendilerini heyecanlandırdığını kaydetti.