Türk yönetmenden çarpıcı bir Tahrir Operası

Türk yönetmenden çarpıcı bir Tahrir Operası
Türk yönetmenden çarpıcı bir Tahrir Operası
Yekta Kara'nın sahneye koyduğu Tahrir Operası Avusturya'daki Salzburg Devlet Operası'nda prömiyer yaptı. Kara'nın çağdaş bir anlayışla sahnelediği, seyirciyi de içine alacak şekilde tasarlanan ve Arap Baharı'nı konu alan eser büyük beğeni topladı...

RADİKAL - Yekta Kara'nın sahneye koyduğu, besteci Hossam Mahmoud'un 'Tahrir' operasının prömiyeri geçtiğimiz günlerde Avusturya'da, Salzburg Devlet Operası'nda gerçekleştirildi. Arap Baharı'nı, Tahrir Meydanı'ndaki özgürlük arayışını konu alan eseri, yönetmen Yekta Kara tamamen çağdaş bir anlayışla ve tiyatro salonunun her tarafını kapsayan, seyirciyi de bütünüyle içine alan farklı bir üslupla sahneledi. Avusturya ve Alman basınının büyük övgüyle karşıladığı eser, aynı zamanda seyircinin de yoğun beğenisini kazandı.

ALMAN BASININDAN ÖVGÜ
Alman Radyosu, Yekta Kara'nın müzik tiyatrosu ile enstallasyonun mükemmel bir bileşimini sunduğunu vurgulayarak, uzun süredir böyle bir yapıtın özleminin çekildiği, sahnede kaba kuvvete başvurulmaksızın şiirsel bir dille politik ve toplumsal olayların aktarıldığı yorumunu yaptı. Gerçekle düş dünyasının içiçe geçtiği, hakikat ve adalet uğruna mücadele eden insanların kendi bireysel özgürlük arayışlarının da gündeme getirildiği belirtilerek, seyircinin nasıl derinden etkilendiği aktarıldı. Basın, eseri 'Tını ve Spirütualizm Yoluyla Devrim ' olarak nitelendirdi.