Türkiye aşığı İtalyan kızı

Türkiye aşığı İtalyan kızı
Türkiye aşığı İtalyan kızı
Lavinia Longhi, 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali nedeniyle geldiği Antalya'da büyük ilgi gördü.

ANTALYA -Ali İlhan'ın yönetmenliğini yaptığı “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” filminde Claudia Cardinale ve İsmail Hacıoğlu ile başrolleri paylaşan Lavinia Longhi, 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali nedeniyle geldiği Antalya'da gördüğü ilgiden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

İtalya 'da “Sanguepazzo” filminde Monica Belluci ile oynadığı rolle bir anda ünü parlayan Lavinia Longhi, Roma'daki bir filmin çekimleri için Antalya'dan ayrılırken, kalbini Türkiye 'de bıraktığını belirtti. Annesinin Balkanlardan olduğunu belirten Longhi, bu yönüyle kendisini her zaman Türklere yakın hissettiğini ve Türkiye ile kurduğu bağı bundan sonra da sürdüreceğini dile getirdi.

İSMAİL HACIOĞLU İLE İYİ ANLAŞTILAR
bulunan Longhi, İsmail Hacıoğlu'nun aşık olduğu 'Valentina'yı canlandırdığı “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” filmiyle oyunculukta büyüdüğünü ifade etti. Longhi, şöyle konuştu:

“Burada çalışmak bana çok büyük tecrübe kazandırdı. Bir sürü şeyler öğrendim. Özellikle Claudia Cardinale'den. O İtalyan sinemasının tarihine karışan, çok önemli bir oyuncu. Bu film beni büyüttü. Bu heyecanı yaşamak çok güzeldi. Mükemmel bir ortamda çekimler yaptık. Her ne kadar aynı lisanı konuşmasak da sete çıktığımız an o bariyer ortadan kalkıyordu. İsmail ile hiç ortak lisanımız olmamasına rağmen çok iyi anlaştık. Çok güzel bir çalışma oldu.”

FATİH AKIN İLE ÇALIŞMAK İSTİYOR
Türkiye'den bir teklif gelirse seve seve kabul edeceğini belirten Longhi, Ferzan Özpetek'i çok iyi tanıdığını belirtti.
Özpetek'in İtalyan sinemasına önemli katkı yaptığını kaydeden Longhi, özellikle Fatih Akın'ı çok sevdiğini söyledi. 'Duvara Karşı' filmini taparcasına sevdiğini dile getiren Longhi, ünlü yönetmen ile çalışmak istediğini anlattı. Longhi, “Festivale her ikisi de gelmedi ama umarım başka bir zaman buluşacağız” dedi.

Monica Belluci ile iki yıl önce oynadığı “Sanguepazzo” filminin de büyük yankı uyandırdığını dile getiren Longhi, şöyle konuştu:

“Her iki film de çok iyiydi. Sanguepazzo muhteşem bir çalışmaydı ama benim için çok yeni bir deneyimdi. Ben (Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak) filmine çok daha hazırdım. Bu filmde kendimi daha rahat hissettim ve çok daha profesyonelce yaklaştım ama tabii ki Monica Belluci gibi bir isimle çalışmak büyük onurdu.”

“BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN SABAH EZANI”
Bu sene iki film çektiğini ve gelecek sene için bir film anlaşması olduğunu vurgulayan Longhi, “Ama hala kalbim Türkiye'de olduğu için Türkiye'de bir proje daha gerçekleştireceğimi umut ediyorum” dedi.
Longhi, Türkiye'ye olan sevgisini ise şöyle dile getirdi:

“Kadere çok inanıyorum. Türkiye'ye eskiden beri aşığım ama tatil için bile gelme olanağı bulamadım. Büyük bir şans eseri profesyonel yoldan gelme şansım oldu. Bunu herkesin yaşamasını isterim. Bir oyuncunun büyümesi için mutlaka uluslararası tecrübeye sahip olması gerekiyor. Bunu yapmak için ise Türkiye fevkalade bir memleket.
Yarı Balkanlı olduğum için Türkiye'ye her zaman ilgim vardı. Onun sevgisini hep içimde taşıyordum. Bundan sonra kurduğum bu bağı kaybetmeyeceğim.

Türkiye hakkında beni en çok etkileyen sabah ezan sesini duyunca çok duygulanmam. Nedenini bilmiyorum ama beni çok rahatlatıyor, mutlu oluyorum. Üzerimde öyle bir etkisi var. Türkiye'de çok eğleniyorum. Türkiye'de çok mutluyum.”

En kısa zamanda yeniden Türkiye'ye geleceğini belirten Longhi, “Türkiye'den ayrıldığım için çok üzgünüm. Antalya'da ve Ramada Oteli'nde beni çok iyi ağırladılar. Keşke birkaç gün daha kalabilseydim, yine geleceğim” diye konuştu.(aa)