Türkiye için tango vakti: Piatango

Türkiye için tango vakti: Piatango
Türkiye için tango vakti: Piatango
Tango müzikte özgün ve önemli bir yer işgal etmeye aday 'Piatango' grubunun ilk albümü "Yeni Aşk" Kalan Müzik etiketiyle müzik dünyasında yerini aldı.

RADİKAL – Modern Arjantin tangosunun yaratıcısı Astor Piazzolla'dan ilham alarak 2007 yılında kurulan ve Tango müziğini yeni bakış açılarıyla yorumlayan Piatango grubunun ilk albümü Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

Gustavo Battistessa (Bandoneon), Burcu Bal (Violin), Başak Elkutlu (Viola), Şirin Vatan (Violoncello), Ceyda Pirali (piyano), Alper Kılıç (double bas) ve İnci Sunar’dan (perküsyon) kurulu Piatango’ya “Yeni Aşk” isimli albümlerinde Jülide Özçelik, Gülcan Altan, Bora Ebeoğlu, Aliye Mutlu ve Selmin Artemiz eşlik ediyorlar.


Sekiz yıl önce Astor Piazzolla’nın eserlerini yorumlamak amacıyla kurulan ancak daha sonraki yıllarda repertuara özgün besteler de ekleyen grup üyelerinden Şirin Vatan, “ Türkiye ’de tango denince akla gelen resmin hiçbir yerinde durmuyoruz aslında” diyor gülerek, “Amacımız da standartlaşmış ve alışılagelmiş bir yerde durmak değil zaten... Biz müzik yapıyoruz ya da müziğe hizmet ediyoruz diyelim.”

“Yeni aşk” albümünün; müziklerinde ön plana çıkarmaya çalıştıkları tarzı daha net ifade ettiğini belirtiyorlar. Etnik ve oryantal sound’un hakim oludğu “Libertango”; elektronik altyapılı “Şile Sahilleri” grubun tango müziğinde nerede durduğunu gösteren eserler.

“Yeni Aşk”, “Hüzünle Buluşma”, “Karamel” ve “Bu Bir Tango Değil ki” isimli şarkılar ise Ceyda Prali’ye ait özgün besteler.

“Tango Appasionado”nun düzenlemesi Burcu Bal’a, diğer eserlerin düzenlemesi ise yine Ceyda Pirali’ye ait

“Şile Sahilleri” isimli bestenin hikayesi ise oldukça ilginç… Eseri, Piatango’nun konuk sanatçılarından birinin anneannesi yıllar önce bestelemiş ve sözlerini yazmış. Şile sahillerinde yitirilen bir aşkın, kumsalda kalan anıların, özlemin ve sonunda kabullenişin şarkısı… Yıllar sonra; Piatango ile gün yüzüne çıkmış bir gerçek hikaye.  ETİKETLER:

  Arjantin

  ,

  Türkiye

  ,

  aşk

  ,

  Müzik

  ,

  Vatan

  ,

  Hakim

  ,

  Modern

  ,

  Hikaye

  ,

  hizmet

  ,

  piyano