Türkiye sineması Nürnberg'e taşınıyor

Türkiye sineması Nürnberg'e taşınıyor
Türkiye sineması Nürnberg'e taşınıyor

?Ejder Kapanı?nda rol alan Kenan İmirzalıoğlu, Nürnberg?e konuk olacak.

Türk sinemasının nabzı 11 gün boyunca Nürnberg'te atacak. 15'inci yılını iyi bir programla kutlayan Türkiye Almanya Film Festivali, Türkiye'den onlarca sinemacıyı ağırlayacak. Festivalin özel bölümlerinden biri 'İstanbul: Bir Kültür Başkenti'

NÜRNBERG - Türkiye sinemasının Almanya’daki üssü konumundaki Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali, yarın başlıyor. Açılışı Reha Erdem’in Altın Portakal’lı filmi ‘Kosmos’la yapılacak festival, 15’inci yılında son derece parlak bir programla seyirci karşısına çıkıyor.
FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder’in onur konuğu olduğu festivalin yarışma bölümünde Türkiye’den İnan Temelkuran’ın Altın Portakal’lı filmi ‘Bornova Bornova’, Pelin Esmer’e İstanbul ve Adana Altın Koza festivallerinde çok sayıda ödül kazandıran ‘11’e 10 Kala’, Çağan Irmak’ın yönettiği ‘Karanlıktakiler’, Tayfun Pirselimoğlu’nun Berlinale’de gösterilen filmi ‘Pus’ ve Miraz Bezar’ın Kürtçe filmi ‘Min Dit’ yer alıyor. Almanya adına yarışacak beş film arasında ise Berlinale’de prömiyer yapan Sibel Kekilli, Derya Alabora, Settar Tanrıöven gibi isimlerin rol aldığı Foe Aladağ’ın ‘Die Fremde’si (Yabancı) de var.
Ana jürisi Kenan Işık, Meral Okay, Osman Okkan, Christiane Schleindl ve Ursula Beyer’den oluşan yarışmada bu yıl ilk kez Türk ve Alman eleştirmenlerden oluşan sinema yazarları jürisi de ödül verecek. Sinema yazarları jürisi Radikal yazarı Sevin Okyay, Yeşim Tabak, Engin Ertan ile Almanya’dan Andrea Dittgen, Julian Reischl, Daniela Sannwald’dan oluşuyor.
Festivalin bu yılki özel bülümlerinden biri ‘İstanbul: Bir Kültür Başkenti’ başlığını taşıyor. Bu bölüm kapsamında 90’larda Türk seyircisini yeniden sinemayla barıştıran Yavuz Turgul’un ‘Eşkıya’sı ile Mustafa Altıoklar’ın ‘İstanbul Kanatlarımın Altında’sı, Fatih Akın’ın şahane İstanbul belgeseli ‘İstanbul Hatırası’, Müjde Ar’lı ‘Ağır Roman’, Derviş Zaim’in devlet-mafya-polis ilişkilerini ele aldığı ‘Filler ve Çimen’ ve Nuri Bilge Ceylan’a Cannes’da iki büyük ödül getiren ‘Uzak’ gösterilecek. Türkiye’nin dünya çapındaki fotoğrafçısı Ara Güler’in eski İstanbul fotoğraflarından oluşan ‘Ara Güler’in İstanbul’u sergisini Nürnberg’e konuk eden festivalde ayrıca Murat Belge ile Janet&Jak Esim Quartet’in katılacağı ‘Ah Güzel İstanbul’ başlıklı müzikli, edebiyatlı özel gece düzenlenecek.
Sinema Dünyaları bölümünde ‘Ejder Kapanı’, ‘7 Kocalı Hürmüz’, ‘Veda’, ‘Ay lav yu’, ‘Güneşi Gördüm’, ‘İki Dil Bir Bavul’, ‘Pandora’nın Kutusu’, ‘Güz Sancısı’, ‘İncir Çekirdeği’, ‘Uzak İhtimal’, ‘Kanımdaki Barut’, ‘Vicdan’ gibi filmlerin gösterileceği festivale Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Çağan Irmak, Nurgül Yeşilçay, Erden Kıral, Uğur Yücel, Ezel Akay, Ozan Güven, Sermiyan Midyat, İnan Temelkuran, Öner Erkan,  Meral Çetinkaya, Erdem Akakçe, Tayfun Pirselimoğlu, Ruhi Sarı, Settar Tanrıöven, Sibel Kekilli, Pelin Esmer, Derya Durmaz, Görkem Yeltan, Nadir Sarıbacak, Mahmut Fazıl Coşkun, Haluk Piyes, Murat Han gibi isimler filmlerinin gösteriminden sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.
Kısa film jürisinde eski AB milletvikili Cem Özdemir, oyuncu Tülin Özen, belgeselci Ethem Özgüven’in yer aldığı festivalin Geri Bakış bölümünde ‘Masumiyet’, ‘Sürü’, ‘Babam ve Oğlum’, ‘Umuda Yolculuk’, ‘Gizli Yüz’, ‘Gemide’, ‘Yazı Tura’ gibi son yıllara damgasını vuran filmler var. Fritz Lang’ın bilimkurgu başyapıtı ‘Metropolis’in yenilenmiş versiyonunun da gösterileceği festival, 14 Mart’ta sona erecek. (Kültür Sanat)