Türkiye'de dünya çapında bir oyun

Dünya tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Japon aktör, yönetmen, teorisyen ve eğitmen Yoşi Oida İstanbul Şehir Tiyatroları'nda gerçekleştirilecek bir projenin öngörüşmeleri için İstanbul'a geldi.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Dünya tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Japon aktör, yönetmen, teorisyen ve eğitmen Yoşi Oida İstanbul Şehir Tiyatroları'nda gerçekleştirilecek bir projenin öngörüşmeleri için İstanbul'a geldi. Günümüz tiyatrosunun devlerinden Peter Brook'un uzun yıllar asistanlığını yapan Fransa, Avusturya, Almanya, İngiltere ve ABD'de oyunlar ve operalar sahneleyen Oida'nın, yapacağı bu projenin adı henüz belli değil. Çalışmalarına yakında başlanacak projenin sezon bitmeden seyirciyle buluşması bekleniyor.
Türkiye'ye ilk kez gelen Yoshi Oida, bir Türk yönetmenle birlikte çalışacak: "Bu proje Türk kültürünü temel alan uluslararası bir çalışma olacak. Büyük seyirci kitlesine hitap edebilecek bir gösteri hazırlayacağız. Yalnız burada değil, Avrupa ve Asya'da da sergilendiğinde insanlara, Türk tiyatrosu ve kültürü hakkında fikir verebilecek bir iş olacak. Batı tarzı modern tiyatro ile bağlantılar kuran bir başka tiyatro amaçlıyoruz."
Sahnelenecek eserin zamanla değişime açık olduğunun altını çizen Oida, Peter Brook ile benzer çalışmalar yaptıklarını söyledi. Sinema oyunculuğu da yapan Oida, en son Greenaway'in 'Tuval Bedenler' filminde karşımıza çıkmıştı.