Türkiye'den kadın sanatçılar Washington'da

Türkiye'den kadın sanatçılar Washington'da
Türkiye'den kadın sanatçılar Washington'da

Ulusal Kadın Sanatçılar Müzesi?ndeki sergide Selda Asal (sağda) ve Nevin Aladağ (altta) gibi 11 Türkiyeli sanatçının çalışmaları yer alacak.

İSTANBUL - Kadın sanatçıların işlerine yer veren Washington’da ulusal müze, Türk sanatçıları ağırlayacak. National Museum of Women in the Arts müzesinde, şubat ayında açılacak sergiye Türkiye’den 11 kadın sanatçı katılıyor. Küratörlüğünü Esra Sarıgedik Öktem’in yapacağı serginin adı ‘Rüya gibi... Ama senin Düşlediğin değil!’. Katılan sanatçılar ise Nevin Aladağ, Selda Asal, Merve Brill, İpek Duben, İnci Eviner, Leyla Gediz, Gülsün Karamustafa, Ceren Oykut, Canan Şenol, Ayça Telgeren ve Canan Tolon. Farklı kuşaklardan, farklı medyalarla çalışan sanatçıları bir araya getiren Esra Sarıgedik Öktem, sadece kadınların işlerini sergileyen bir mekânda çalışmanın ‘ilginç’ olduğunu söylüyor: “Sergi mekânının sadece kadın sanatçıların işlerine ayrılmış bir müze olması, benim için ilginç bir çıkış noktası oldu. Bir güncel sanat sergisinin herhangi bir milliyet ya da cinsiyet üzerinden sınırlanamazlığı benim için ne kadar büyük bir gerçekse, Washington’ın göbeğinde sadece kadın sanatçıların işlerine ayrılmış bir müzenin varlığı da o kadar gerçek. Bu gerçeklerin üstüne, içinde yaşadığımız sosyo-politik koşullar ve medya da eklenince, serginin ana cümlesi ortaya çıktı: Empoze edilen roller ve bu rollerin kişinin kendi düşleri ve idealleriyle kesişme ihtimalleri.”
Akbank ve DEİK/Türk -Amerikan İş Konseyi’nin sponsorluğunda düzenlenen sergi, 12 Şubat’ta açılacak ve 16 Mayıs’a kadar sürecek. (Kültür Sanat)