Türkiye'nin en büyük sergisi

Üstat Nuri İyem'in tam 1523 yapıtını bir araya getiren 'Dünden Yarına Nuri İyem' isimli dev retrospektif sergisi dün Tepebaşı TÜYAP'ta açıldı.

İSTANBUL - Üstat Nuri İyem'in tam 1523 yapıtını bir araya getiren 'Dünden Yarına Nuri İyem' isimli dev retrospektif sergisi dün Tepebaşı TÜYAP'ta açıldı. Evin Sanat Galerisi'nin TÜYAP ile işbirliğine giderek düzenlediği sergiye ilgi büyüktü. CNN Türk'ten canlı olarak yayımlanan sergi açılışıyla birlikte sanatçının 530 koleksiyoner ve sanatseverin elinde bulunan eserleri de gözler önüne serildi. Bilindiği gibi resimler, Evin Sanat Galerisi'nin sergi öncesi yaptığı tescil çalışması ile bir araya geldi. Eserler, TÜYAP Sergi Salonu'nun iki katını da kapsayan galerilere iki günde zorlukla yerleştirilebildi. Retrospektif bir ilki gerçekleştirerek, Türkiye İş Bankası ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı ile Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ndeki İyem resimlerini de buluşturdu. Orijinal 1523 resmi buluşturan sergideki tüm eserler, tek tek arşiv kayıtlarına dahil edildi ve sertifikalandı. Sergideki eserlerin büyük bölümü İstanbul, daha sonra Ankara, Antalya ve Ereğli gibi yerlerden TÜYAP'a getirildi.
Sahtelerin çoğu büyük boyutlu
Arşiv ve belgeleme çalışmaları, sanatseverlerin elindeki 10 sahte tabloyu da gün ışığına çıkardı. Bu 'İyem resimleri'ne, sergi ve arşivin danışma kurulu ile üstadın bizzat yaptığı araştırma neticesinde 'sahte' teşhisi konuldu. Evin Sanat Galerisi adına bir açıklama yapan Evin İyem,
'İyemsever'lerin suiistimal edilmesiyle yaşanan bu duruma çoğunlukla büyük yapıtlarda rastlandığını, ele geçirilen sahte eserlerin boyutları ve teknikleriyle üstadın resimlerine çok uzak olduğunu belirtti. Evin İyem, sahte tabloların da kayıtlara geçtiğinin altını çizdi.
Kendilerine gelen bazı yapıtların oldukça yıprandığını ve üzerlerinde restorasyon amacıyla oynandığını belirlediklerini ifade eden Evin İyem, sergide 1937'ye uzanan bir zaman diliminden günümüze kadar gelen yapıtların yer aldığını açıkladı. Evin İyem, yoğun talep üzerine Evin Sanat Galerisi'nin 2002 yılında da arşiv ve tescil çalışmasını sürdüreceğini de sözlerine ekledi.
Koç Allianz Sigorta'nın 6 milyon dolarlık teminat bedeliyle hayata geçirilen retrospektif sergi, 15 gün boyunca ücretsiz görülebilecek. (Kültür Sanat)