Türkiye'nin gündemine 'Haneler' bakışı

Türkiye'nin gündemine 'Haneler' bakışı
Türkiye'nin gündemine 'Haneler' bakışı

?Denizaltında Altı Tahammülfersa?da Ahmet Saraçoğlu, Alper Düzen, Fırat Doğruloğlu, Serhan Ernak, Barış Başar ve Murat Akkoyunlu rol alıyor.

'Haneler' adlı televizyon dizisiyle tanınan İstanbul Kraliyet Tiyatrosu'nun yeni oyunu 'Denizaltında Altı Tahammülfersa', Türkiye'nin güncel siyasetine göndermeler yapıyor
Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Son dönemde internette nereye tıklasanız ‘Haneler’ adlı televizyon dizisinin parodileriyle karşınızda beliren ve uzunca bir süredir ‘Hastasıyız’ adlı oyunlarıyla sahneye çıkan İstanbul Kraliyet Tiyatrosu, bu günlerde ‘Denizaltında Altı Tahammülfersa’yla seyircinin karşısında.
Ahmet Saraçoğlu, Alper Düzen, Fırat Doğruloğlu, Serhan Ernak, Barış Başar ve Murat Akkoyunlu’nun rol aldığı oyun, miadını doldurmuş ‘Dübür Bey’ adlı bir denizaltında geçiyor. Denizaltındaki işlerinin ehli olmadıkları her hallerinden belli mürettebattan biri sözde kıdemli üsteğmen Batıray Poyraz (Alper Düzen) gemiye konuk olan İsveç’li ve bir o kadar da seksi Samantha’nın gözüne girebilmek için katıldığını iddia ettiği Kıbrıs çıkartması anılarını anlatırken öyle kendini kaybediyor ki ‘Bugün olsa yine alırız!’ diye nara atarak bir anda ve yanlışlıkla bir bombayı denizaltından salıveriyor.
İşte bu anda Çevreci Prens Tibet (Fırat Doğruoğlu) gerçeği açıklıyor: Gemide olmasının asıl neden biraz ilerideki Greenpeace gemisinden yapılacak eyleme destek vermek. Gemi ise Dübür Bey’den biraz ileride. ‘O halde bomba Greenpeace gemisine isabet etti’ diye düşünen mürettebat, paniğe kapılıp saklanmaya çalışırken, denizaltını kayalıkların arasına sıkıştırıyor. Ve asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Oldukça rahat tavırlarıyla mürettebata güven vermeyen Kaptan Baykal (Serhan Ernak), ikinci Kaptan Tarık’ın ‘darbe’siyle iktidardan indiriliyor. Bu esnada darbeci Kaptan Tarık’ın iktidarı mürettebatı rahatsız ediyor ve her biri Türkiye siyasetinde canlı örneklerini gördüğümüz karakterlere bürünüyor.
Greenpeace’ci Tibet oyunda sadece hayal ve macera olabileceğini hissettiğimiz ‘solcu’ bir yerde duruyor. Zaman zaman gaza gelip marşlar söylüyor. Güç nereden gelirse oraya yönelen bir karakter olan Aşçı Seyfi (Barış Başar) de dinci oluyor. Batıray ise Kemalist- milliyetçi kanadı temsil ediyor. Dinci gömleği giyen Aşçı Seyfi nohut ve bulgur dağıtarak iktidarı ele geçirince, seyir defterine karaladığı şu satırlar salonu alkışla inletiyor: “Bu süreçte benim üzerime espri yapan ya da eleştirenler cezalandırılacak. Ya da bir sabah vakti Ergenekon kapsamında gözaltına alınacak.”
Politik göndermeleri fazla temellendirilmeden, sadece gülmeceyi hedef alarak yapan ‘Denizaltında Altı Tahammülfersa’, oyunculuk ve sahne performansı olarak izleyenleri tatmin ediyor.

‘Denizaltında Altı Tahammülfersa’, bugün Profilo’da, 9 Şubat’ta Ses Tiyatrosu’nda, 11 Şubat’ta Bahçelievler Kültür Merkezi’nde, 12 Şubat’ta Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde, 20 Şubat’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde.