Türkiye'nin yeni oyun yazarları

Türkiye'nin yeni oyun yazarları
Türkiye'nin yeni oyun yazarları

?Fesleğen Çıkmazı? (büyük resim), ?Alevli Günler?, ?Güle Ağıt? ve ?Patron? (üstte soldan sağa), genç oyun yazarlarının ilk oyunları oldu.

'Yeni oyun yazarı yok' diyenlere en iyi cevabı Mehmet Ergen'in yönettiği 'Oyun Yaz' festivali verdi. Proje kapsamında çalışmaları desteklenen dört genç yazarın metinleri bu sezon farklı tiyatrolarda sahneleniyor
Haber: GÖNÜL KOCA / Arşivi

İSTANBUL - Tiyatro dünyasında “Türkiye’de genç oyun yazarı yok, yeni oyunlar yazılmıyor” tartışmaları sürerken yeni sezonda dört genç yazarın dört oyunu tanınmış özel ve ödenekli tiyatrolarda izleyiciyle buluştu. Meltem Yıldırım’ın ‘Fesleğen Çıkmazı’ İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda, Deniz Altun’un ‘Gül’e Ağıt’ı Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda, Barış Toraz’ın ‘Ben Patronum’ oyunu Akbank’ın desteklediği Yeni Kuşak Tiyatro’da ve Irmak Bahçeci’nin ‘Alevli Günler’i İstanbul Halk Tiyatrosu’nda oynanıyor. Bunların hepsi Oyun Yaz Festivali kapsamında yazıldı, her biri de yazarlarının sahnelenen ilk oyunu.  Tiyatroya güncel olandan beslenen, yeni oyun yazarları kazandırma hedefiyle yola çıkan Oyun Yaz’ın ürünü olan oyunların her biri, farklı bir güncel meseleyi sahneye taşıyor.
2004 yılından bu yana sürdürülen ‘Oyun Yaz’ kapsamında yazar adayları için önce bir ‘atölye çalışması’ düzenleniyor. Seçilen on yazarla bir yıl boyunca çalışılıyor. British Council’in desteklediği proje kapsamında Türkiye’den Mehmet Ergen ve Serdar Biliş ile İngiltere’den gelen Jennifer Farmer, John Burges, Lisa Goldman, Christine Harmar Brown, Judith Johnson, Rebecca Lenkiewicz ve Tiffany Watt-Smith gibi yazar ve yönetmenler ayda bir kere yazarlarla buluştu. Bu süreçte oyunlar defalarca gözden geçirildi, sahnelenebilir bir metin haline gelene kadar yeniden yazıldı. Sonunda ortaya çıkan yaklaşık yirmiye yakın oyun, ‘okuma tiyatrosu’ biçiminde ilgilenenlere sunuldu. Hatta bununla da yetinilmedi ve çeşitli tiyatrolara Mehmet Ergen tarafından teklif edildi. Sonuçta bu sezon dört oyun izleyiciyle buluşma olanağı buldu, üstelik ilgi de gördü.
Oyun Yaz’ın bu sezon tiyatroya kazandırdığı oyunlar şunlar:
Meltem Yıldırım’ın yazıp, Kazım Akşar’ın yönettiği ‘Fesleğen Çıkmazı’ İstanbul DT çatısı altında izleyiciyle buluşuyor. Kalabalık bir kadroyla sahnelenen oyunda, mübadeleyle Girit’ten Türkiye’ye göçmek zorunda kalan bir ailenin aradan geçen 20 yılın ardından özlemleri, hayatta kalma mücadeleleri ve aile içi ilişkileri anlatılıyor.
Deniz Altun’un yazdığı ve Mehmet Ergen rejisiyle Bakırköy Belediye Tiyatroları yapımı olarak sahnelenen ‘Gül’e Ağıt’, 2004’te töre cinayetine kurban giden Güldünya Tören’in hikayesinden yola çıkarak yazılmış.
Barış Toraz’ın yazdığı ‘Ben Patronum’ ise yine Mehmet Ergen rejisiyle Yeni Kuşak Tiyatro yapımı olarak sahneleniyor. Oyun en az emekle en hızlı yoldan para kazanmaya çalışan yeni kuşakların durumunu komik bir dille anlatıyor.
Çocukluğundan beri hiç ayrılmamış üç arkadaş üzerinden çağdaş bir ‘Yaşar-yaşamaz’ hikayesi sunan ‘Alevli Günler’i ise Irmak Bahçeci yazmış. İstanbul Halk Tiyatrosu yapımı oyunun yönetmeniyse Yıldıray şahinler.
Ama Oyun Yaz’ın ürünleri bunlarla sınırlı değil elbette... Devlet ve İstanbul şehir tiyatroları repertuarına girip, yönetmenlerini bekleyen dört oyun daha var: Cem Düzova’nın ‘Ah Tamar ve Ağam’ı, Alper Pala’nın ‘Taksi’si, Ebru Celkan’ın ‘Tetikçi’si ve Irmak Bahçeci’nin ‘Michelangelo’su. Yönetmenlere duyurulur... 

Yazarlık eğitimine üniversitede başladılar
Meltem Yıldırım: 1976 doğumlu Meltem Yıldırım, Ankara Üniversitesi, DTCF, Tiyatro Bölümü, Dramatik Yazarlık mezunu. Türk-Yunan nüfus mübadelesini ve Lozan sürgünlerini konu edinen,‘Fesleğen Çıkmazı’ ile 2006 Mitos Boyut Oyun Yazma Yarışması Başarı Ödülü’nü de kazandı almış. Halen çeşitli kurum ve kuruluşlarda
metin yazarı, senarist ve proje editörü olarak çalışıyor.
Deniz Altun: İ.Ü İletişim Fakültesi’nden 1990’da mezun olan Deniz Altun, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatroya başlamış. Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nin oyun yönetmeni ve eğitmen olarak çalışıyor. ‘Gül’e Ağıt’, Deniz Altun’un yazdığı, çocuk oyunları ve performanslar dışında ilk oyunu.
Barış Toraz: 1979 İstanbul doğumlu. 2003’te İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturgi Bölümü’ne girmiş. Yeni Kuşak Tiyatro tarafından sahnelenen ‘Ben Patronum’, 2005’te Oyun Yaz projesine katılan Barış Toraz’ın yazdığı ilk oyun.
Irmak Bahçeci: 1983 Ankara doğumlu Irmak Bahçeci de Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık’tan mezun. 2004’te okuduğu bölümün iki oyununda rol almış. Mask ve dekor tasarımı yapmış. 2004’te bir arkadaşıyla birlikte Anadolu gelenekleri üzerine bir oyun denemesi, ve çevirisi var. İstanbul Halk Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Alevli Günler’de Irmak Bahçeci’nin yazdığı ilk oyun.