Türkiye'ye özel sanat filmleri

Warner Bross., UIP, Özen Film ve Umut Sanat gibi Türk sinemasevere, yabancı ve yerli yapımların başarılı örneklerini sunan film şirketlerine bir yenisi daha New Films International'le katıldı.

İSTANBUL - Warner Bross., UIP, Özen Film ve Umut Sanat gibi Türk sinemasevere, yabancı ve yerli yapımların başarılı örneklerini sunan film şirketlerine bir yenisi daha New Films International'le katıldı. New Films International, geçtiğimiz cuma gösterime giren Douglas Mc Grath ve Peter Askin'in yönettiği, başrollerini ise Sigourney Weaver, John Turturro ve Woody Allen gibi ünlü isimlerin paylaştığı 'Şaşkın Casus' ile Türk sinema piyasasına girdi..
Merkezi ABD'de bulunan New Film International, bugüne kadar TV ve video filmleri alanında faaliyet gösterdi. Sinema filmi alanındaki çalışmalarınıysa ağırlıklı olarak Romanya ve Bulgaristan'da sürdüren firmanın Türkiye portföyünde, daha çok düşük bütçeli sanat yapımları yer alacak.
New Film International, sezona 'Classic' başlığı altında topladığı Woody Allen, Sean Penn, Nicolas Cage, Meryl Streep ve Ed Harris gibi büyük isimlerin filmleriyle girecek.
Rekortmenler sırada
Şirketin önümüzdeki sezon Türkiye'de gösterime sokacağı filmler arasında ABD'de gişe rekorları kıracağı tahmin edilen
'Irıs' de yer alıyor. Başrollerini Judi Dench ve Kate Winslet'ın paylaştığı film, ünlü İngiliz yazar Iris Murdoch'un hayatını konu alıyor. Yine Kate Winslet'ın rol aldığı bir diğer film ise Michael Apted'ın yönettiği 'Enigma'. Gerilim türündeki film, genç bir bilim adamının sevdiği kadın
için özel bir bilgisayar kodunu kırma mücadelesini anlatıyor.
New Films International'dan önümüzdeki sezon izleyeceğimiz filmler arasında Oscar'lı
oyuncu Kevin Spacey ve Jeff Bridges'ın başrollerini paylaştığı 'K-Pax' de dikkat çekiyor. Iain Softley'in yönettiği bu bilim kurgu, dünyanın dışındaki bir akıl hastanesinde yaşanan birbirinden sıra dışı olayları konu alıyor. Firmanın sezon için diğer filmi ise Liam Neeson ve Harrison Ford'un oynadığı denizaltında geçen bir aksiyon; 'K-19: The Widowmaker'... Ayrıca Mariah Carey'nin başrolünde olduğu 'Wise Girl'de önümüzdeki aylarda sinemalarımızda olacak (Kültür Sanat)