Türkiye'yi ağırlayan festivalde mezarlıkta gece yarısı korku filmi!

Türkiye'yi ağırlayan festivalde mezarlıkta gece yarısı korku filmi!
Türkiye'yi ağırlayan festivalde mezarlıkta gece yarısı korku filmi!
Bu yıl onur konuğu olarak Türkiye'yi ağırlayan 18. Guanajuato Uluslararası Film Festivali, 400'ü aşkın filmin yer aldığı devasa programıyla Meksika'nın en büyük uluslararası sinema etkinliği... Festivalin ilginç özelliklerinden biri de yıllardır belediye mezarlığındaki özel alanda gece yarısı korku filmleri gösterimi yapılması...
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

Sanatın hayatı manalı kılabildiğine delalet San Miguel de Allende’den bildirmek, Meksika’nın en büyük uluslararası sinema etkinliğine ev sahipliği yapan bu güzelim kentin filmlerimiz ve sinemacılarımızı da ağırladığını anlatmaya başlarken Suruç’tan gelen acı haberle dünyamız değişti. Gerçi üzüntümüzü paylaşanlar arasından Meksikalı bir meslektaşımızın hatırlattığı gibi her şeye rağmen devam etmenin gerekliliği, kısası uzunu ve belgeseliyle 400’ü aşkın filmin yer aldığı devasa programla dünyanın derdi, kederi ve umudunu paylaşmanın azıcık teselli edici tarafı da ortada.

Bu yıl onur konuğu olarak Türkiye ’nin seçildiği 18. Guanajuato Uluslararası Film Festivali iki şehirde art arda yapılıyor. Yani 17 Temmuz’da San Miguel de Allende’de başlayan etkinlik yarın konukları ve filmleriyle eyalete adını veren bir saat uzaklıktaki Guanajuato’ya taşınacak.

Açılış gecesinde konuşan Meksika Büyükelçimiz Oğuz Demiralp’in de söylediği gibi iki ülke arasında memleket manzaraları dışında da benzerlikler muhtelif. Belki de en önemlisi duygudaşlıktır, kimbilir. Bu arada Demiralp gibi kültür ve sanatla gerçekten ilgili, üstelik nüktedan bir diplomatın varlığı da gerçekten sevindirici. Kültür Bakanlığı’nın desteği ve meşhur Gezici Festival ile yıllardır Türkiye’nin uzak köşelerine ulaşan Ankara Sinema Derneği’nin organizasyonuyla kapılarını bize ardına kadar açmış.

600 yıllık koloni mimarisinin korunmuşluğuyla kendine hayran bırakan San Miguel de Allende kenti, adını sömürgeci İspanya’ya karşı mücadele eden kurtuluş savaşçısından alıyor. Geçenlerde Papa Franciscus’un Amerika kıtasının fethi sırasında Katolik Kilisesi’nin yerli halka karşı işlediği suçlardan ötürü yüzyıllar sonra özür dilemesi burada da elbette sevinçle karşılanmış. İki sinema arası Hidalgo sokağından yürüyüp, Allende caddesinden karşıya geçerek Azize Ana kütüphanesine daldığımızda tarihte kısa bir yolculuk yapmış sayılabiliriz çünkü Meksika’nın bağımsızlık mücadesinin başladığı topraklardayız.

Hoşgeldin Türkiye!
Açılış gecesinde Yaşam Boyu Onur ödülünü alan ünlü Meksikalı aktör Eric Castillo’nun “Politikadan anlamam ama sanatın birleştirici gücüne inanırım, hoşgeldin Türkiye” dediği gibi 19 uzun metrajlı film, üç belgesel kısalarımızla buradayız. Zeki Demirkubuz “Yeraltı”nın, Kaan Müjdeci “Sivas”ın, Özgür Doğan “İki Dil Bir Bavul”un, Taner Birsel “Kelebeğin Rüyası” gösterimlerimde seyirciyle buluşmak için buradalar.

İlk gösterimini bu yıl Berlinale’de yapan “Nefesim Kesilene Kadar”ın her karesinde yer alan ve son derece etkileyici performansıyla öne çıkan Esme Madra, “Salı” adlı kısa filmiyle bu yıl Cannes’da yer almayı başaran Ziya Demirel de gösterim sonrası seyirci sohbetlerindeler. Tayfun Pirselimoğlu, Mahmut Fazıl Coşkun, Emin Alper ve Ercan Kesal’ı de bugün bekliyoruz. “Susuz Yaz” misali klasiklerimizden “Jin”e uzanan seçkide ter alan Altın Palmiyeli “Kış Uykusu”nun başrolündeki Melisa Sözen ana jüride. Bu yıl Cannes’da ilgi toplayan “Mustag” ise Türkiye’yi temsilen yarışmada. İstanbul Film Festivali’nin para ile yeteneği buluşturma platformu olan Köprüde Buluşmalar’ın yönetici Gülin Üstün de uluslararası ortak projeler için burada olacak.

1960 ve 70’lerdeki popüler sinemamızdaki öykünme, ‘esinlenme’ ve hatta Hollywood’dan parça görüntü çalma çırpma sevdamızı irdeleyen “Motör” ile uluslarası festival rotasında baştacı edilen yönetmen Cem Kaya da belgesel jürisinde. Doğrusu romantikten ‘avantür’e 300 filmle Meksika sinemasına damgasına vuruşuyla Cüneyt Arkın ve yönetmenliğe soyunmasıyla Kartal Tibet’e de benzeyen 81 yaşındaki (hala) yakışıklı aktör Eric Castillo ile Cem Kaya’nın sohbeti gayet ilginç olabilir.

Mezarlıkta korku filmi

Koyu Katolik öğretisinin gölgesinde yıllar içersinde korkuların ve baskıların üstesinden gelmeye çalışan ve en azından ölüleriyle barışan Meksika’da mezarlıklar bir nevi kaybettiğiniz sevdiklerinizle buluştuğunuz ortak bir mekan. Yıllardır belediye mezarlığındaki özel alanda gece yarısı korku filmleri gösterimi yapan festivalde Roger Corman ‘klasikleri’nden “Piranha” misali 70’ler kült korkularına geniş bir seçki meraklısı fanileri bekliyor.