Türkiye'yi yabancı keşfetti

Türkiye'yi yabancı keşfetti
Türkiye'yi yabancı keşfetti
Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin açtığı "Türkiye'yiYabancı Keşfetti" fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü

Slovakya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından "Bağlar ve Diyaloglar 2" projesi çerçevesinde, "Türkiye’yi Yabancı Keşfetti" fotoğraf sergisi açıldı.

Slovakya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde ateşe olarak görev yapan Martin Cako ve eşi Monika’nın çektiği fotoğraflardan oluşan sergide, Türkiye’nin çeşitli kentlerine ait 60 kareye yer verildi.

Martin Cako, fotoğrafçılığa tesadüfen ilgi duymaya başladığını belirterek, ilk olarak küçük bir makine aldığını daha sonra fotoğrafçılığı sevdikçe profesyonel bir makineye kadar yükselttiğini söyledi.

Dört yıldır Slovakya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yaptığını, görevi boyunca Türkiye’nin her köşesini gezmeye çalıştığını dile getiren Cako, "Eşimle yaklaşık 70 bin kilometre yol katettik. Gezdiğimiz yerlerden daha çok Doğu Anadolu ilgimizi çekti. Nedeni ise Slovakya ile kültür farkının orada daha net görülmesi. Orada batı ile doğu kültürü bir arada bulunuyor. Sergimizde Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasları kadar insanlarına da yer verdik" dedi.

Daha önce Slovakya’da Osmanlı eserleriyle ilgili bir fotoğraf sergisi açtığını aktaran Cako, şubatta ülkesine döndüğünde aynı sergiyi orada da açmayı planladığını dile getirdi.

Serginin açılışına, Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Jakabcin, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, davetliler ve elçilik çalışanları katıldı.

Erenus Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 24 Ocak’a kadar gezilebilecek. (aa)