TYB, Apollinaire davasını kınadı

TYB, Apollinaire davasını kınadı
TYB, Apollinaire davasını kınadı

İrfan Sancı (sağda) ve İsmail Yerguz'un beraat ettikleri dava yeniden açıldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği yayıncı İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz hakkında beraatle sonuçlanan davanın tekrar açılmasını bir bildiriyle kınadı.

Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan Apollinaire’in ‘ Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’ adlı kitabıyla ilgili olarak yayıncı İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz’a ‘müstehcenlik’ suçlamasıyla açılan ve 2010 yılında beraat ile sonuçlanan davanın Yargıtay tarafından tekrar açılması üzerine Türkiye Yayıncılar Birliği bir bildiri yayınladı.
2010 yılında beraatle sonuçlanan dava 3. Yargı Paketi kapsamında ertelenmek üzere bozulmuş, savcılığın itirazıyla da dosya Yargıtay’a taşınmıştı. Beraat kararı Yargıtay 14. Ceza Dairesi tarafından oy birliğiyle bozulmuş ve Sancı ile Yerguz’un 6 – 10 yıl hapsi istenmişti.
Türkiye Yayıncılar Birliği yayınladığı bildiride eserleri Avrupa Edebiyat Mirası olarak koruma altına alınan bir şairin eserlerini dilimize çevirmenin AİHM kararlarına rağmen dava edilmesinin uluslararası hukukun ve Anayasa’nın ifade özgürlüğü ile ilgili temel ilkelerine aykırı olduğunu bildirdi.
Bildiride kitapların toplatıldığı, yazar, yayıncı ve çevirmenlerin hapis talebiyle yargılandığı sayısız davaya bir yenisinin eklenmemesi dilenirken ifade özgürlüğünün temel ilkelerine aykırı alınan yargı kararlarını önleyecek somut adımlar atılması çağrısı yapıldı.