U2, Eminem yakında

Yurtdışında müzik dünyası şu sıralar iki ünlü ismin yeni albümüyle yatıp kalkıyor: U2'nun 'How to Dismantle an Atomic Bomb'u ve Eminem'in 'Encore'u.

İSTANBUL - Yurtdışında müzik dünyası şu sıralar iki ünlü ismin yeni albümüyle yatıp kalkıyor: U2'nun 'How to Dismantle an Atomic Bomb'u ve Eminem'in 'Encore'u. Her iki ismin albümü de, piyasaya sürüldüğü günden beri listelerin üst sıralarında geziniyor. Ama bu iki albümün yanı sıra başta Björk'ün 'Medulla'sı gibi yurtdışında Universal Müzik kataloğunda yer alan yeni albümlerin Türkiye'de satışı gerçekleşemiyor. Bunun nedeni ise Universal Müzik'in geçen aylarda Türkiye temsilciliğini kapatması.
Hal böyle olunca Türkiye'deki dinleyiciler bu albümlerin ya korsan baskılarına ya da müşterisinin taleplerini göz önünde bulundurarak yurtdışından albüm siparişi veren plak dükkânlarına yöneldi. Dinleyicileri ve korsan baskıları da hesaba katarsak plak şirketlerini ve müzik marketleri 'mağdur' eden bu duruma 'geçici' bir çözüm bulundu: Universal Müzik kataloğunun Türkiye'deki dağıtımını, bir yıl süreyle EMI Müzik Türkiye yapacak.
Dağıtımda öncelik 25'inci yılını kutlayan İrlandalı grup U2, hip-hop'un Amerikalı beyaz yıldızı Eminem, sesiyle büyüleyen İzlandalı şarkıcı Björk'ün yeni albümlerine verilirken daha sonra, piyasanın da talepleri göz önünde bulundurularak diğer albümler de satışa sunulacak.
EMI Müzik Türkiye, Universal Müzik kataloğunun Türkiye'deki dağıtımını, yılbaşı nedeniyle gerçekleşecek satışları da göz önünde bulundurarak aralık ayının ortasında yapmaya başlamayı hedefliyor. Bu da şu demek: O tarihe kadar korsan, internet ya da plak dükkânları üzerinden sipariş, mp3 vb. işlemler sürecek.
İkinci bir dev geliyor
Türkiye'deki müzik endüstrisinde bir diğer önemli değişiklik de DMC ve Sony Müzik Türkiye cephesinden geldi. Universal ve EMI gibi dünyanın önde gelen plak şirketleri arasında yer alan BMG ve Sony, yaz ortasında birleşerek Sony BMG Entertainment adı altında hizmet verme kararı aldı. Bu birleşmenin sonucunda bundan böyle BMG kataloğunun Türkiye'deki dağıtımını, ekim ayında BMG ile arasındaki lisans sözleşmesi biten DMC'nin yerine Sony Music Türkiye yapacak. Ocak 2005'ten itibaren Sony Music Türkiye de yeni ismi Sony BMG Entertainment olarak hizmet verecek. (Kültür Sanat)