U2'nun ilk Moskova konseri vukuatlı geçti

U2'nun ilk Moskova konseri vukuatlı geçti
U2'nun ilk Moskova konseri vukuatlı geçti
U2'nun Moskova konserinde sivil toplum örgütlerinin çadırları yıkıldı, eylemciler gözaltına alındı. Bono ise muhalif Rus rockçı Şevçuk ile şarkı söyledi

MOSKOVA - Rusya’da ekonomik krizle birlikte artan protestolar konserlere de yansırken, efsane rock grubu U2’nun ilk Moskova konserine polisin sivil topluma müdahalesinin gölgesi düştü. Önceki gece Lujniki Stadyumu’nu dolduran 75 bin hayranını coşturan U2 solisti Bono, pazar günü Moskova’da verdiği protesto konseri polis baskınına uğrayan Yuri Şevçuk’u sahneye davet etti. Beri taraftaysa polis, Moskovalıların insan hakları, çevre ve AIDS konusunda duyarlılıklarını artırmaya çalışan gönüllülere göz açtırmadı.

İrlandalı U2’nun ‘360 derece turu’ kapsamında ilk kez Moskova’ya giden Bono, son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu hayranlarını yağmur altında coşturdu. Polis ise konser başlarken Uluslararası Af Örgütü, Greenpeece ve U2’nun AIDS’e karşı kurduğu ONE vakfının çadırlarını kaldırıp, el ilanları dağıtan ve imza kampanyası yürüten gönüllüleri stadyum dışına attı. Af Örgütü’nün birkaç gönüllüsü de suçlama olmadan gözaltına alınıp bırakıldı. Af Örgütü’nün Moskova temsilcisi Sergey Nikitin, “Konsere gölge düştü. Bono’nun bize olup bitenleri bildiğini sanmıyorum” dedi. Greenpeace’in Rusya temsilcisi İvan Blokov da U2’nun idarecileriyle anlaşarak faaliyet gösterdikleri için polis baskınına çok şaşırdıklarını belirtip, U2’nun tüm Avrupa konserlerinde bu tür faaliyetleri sorunsuzca yürüttüklerini anımsattı.

Salı günü Soçi’de baş başa samim bir görüşme yaptığı Rus Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’i kalabalığın önünde ‘nazik bir kişi’ diye öven Bono, finalde “Sen bizim öğretmenimizsin” sözleriyle selamladığı Rus rock’ının babalarından Şevçuk’u sahneye çıkardı. Daha önce insan hakları ve demokrasiye dair eleştirilerini Putin’in yüzüne söylemekten çekinmemiş Şevçuk, gitarıyla çıktığı sahnede Bono ile birlikte Bob Dylan ’ın ‘Knocking on Heaven’s Door’ şarkısını seslendirdi.

Orman için protesto ses verdi
Şevçuk, Himki ormanından otoyol geçirme planını protesto için pazar günü Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda konser vermek istemiş, ama 2 bin kişinin toplandığı meydanı kuşatan polis Şevçuk’un sahneye çıkmasına izin vermemişti. Bunun üzerine baba rockçı, hayranlarının getirdiği merdivenin üzerine çıkıp mikrofonsuz şarkı söylemişti. Dün Putin’in liderliğindeki iktidar partisi Birleşik Rusya, beklenmedik bir çıkışla, Medvedev’den otoyol projesini durdurmasını istedi. Medvedev de Rusya’da eşine rastlanır bir hamleyle protestolara kulak verip otoyol inşaatının durdurulması emrini verdi.

Öte yandan pazar protestoda muhalif lider Boris Nemtsov ile birlikte göz altına alınan insan hakları eylemcisi Lev Ponomaryov üç gün hapsi çarptırıldı. Serbest bırakılan eski başbakan yardımcısı Nemtsov, buna “Aptalca bir karar. Beni bırakıp Ponomaryov’u hapsetmek için bir neden yok” tepkisini gösterdi. Nemtsov’un ‘Putin: Bedel, 10 yıl’ adlı kitabı ise ‘aşırılıkçılık’ gerekçesiyle yine toplatıldı.

Barça’dan U2’ya ceza
Bu arada İspanya ’nın Barcelona kentinin belediyesi, 30 Haziran ve 2 Temmuz’da Nou Camp stadında konserler vermiş U2’ya provalarda 70 desibellik ses sınırı aşmasından dolayı 18 bin avro para cezası esti. U2 itiraz etmedi. (afp, ap, Moscow Times)


  ETİKETLER:

  İspanya

  ,

  AIDS

  ,

  Barcelona

  ,

  Bob Dylan