Üç büyükler bir arada

Yapı Kredi Kültür Merkezi yeni sezonu Şakir Paşa ailesinin sanatçıları ile selamlıyor.

İSTANBUL - Yapı Kredi Kültür Merkezi yeni sezonu Şakir Paşa ailesinin sanatçıları ile selamlıyor. 'Üçü Birlikte: Fahrelnisa-Füreyya-Aliye' adlı toplu sergi 18 Eylül'de açılacak.
Geçtiğimiz yıllarda Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde kişisel sergileriyle yer
alan, Türk sanatına değerli sanatçılar yetiştirmiş olan Türk-Osmanlı karışımı Sakir Paşa ailesinin üç kadın üyesi bu kez bir toplu sergide bir araya geliyor. Küratörlüğünü Ferit Edgü'nün yaptığı sergide Cumhuriyet döneminin ilk seramik sanatçılarından Füreyya Koral'ın tabakları, Aliye Berger'in yağlıboya resimleri ve gravürleri, Fahrelnisa Zeid'in ise figüratif dönemine ait yapıtları sergilenecek.
Ve Halikarnas Balıkçısı
Aynı ailenin ressam, karikatürist, yazar ve düşünür olarak tanınan diğer bir üyesi Cevat Şakir Kabaağaç yani namı diğer Halikarnas Balıkçısı' ise bir arşiv sergisiyle anılacak. 'Bir Usta, Bir Dünya' başlığını taşıyan sergi kapsamında sanatçının fotoğrafları, karikatürleri, kitaplarının ilk basımları ve birçok özel eşyalası yer alacak.
Yapı Kredi Kazım Taşkent Galerisi ve Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi Sergi Salonu'nda gerçekleştirilecek sergiler 3 Kasım'a kadar izlenebilecek. (Kültür Sanat)