Üç koleksiyondan 54 eser

İSTANBUL - Andy Warhol’dan Damien Hirst’e sergisini tanıtan Rafi Portakal, üç yabancı koleksiyoncunun eserlerinden bir seçki yaparak sergiyi hazırladığını anlattı. “Bana emanet edilen koleksiyonlardan kalitesi yüksek, fiyatları düşük bir seçki yaptım. Bunlardan bir senfoni yaratmaya çalıştım. Türkiye’de çağdaş sanatta bir hareketlilik, bir oluşum var. Bunun sağlam oluşması gerekiyor. Sadece kendi sanatçılarımızı bilirsek eksik kalırız. Bu nedenle önemli bir görev üstlendik. Bu sergi nedeniyle çok heyecanlıyım.” diyen Rafi Portakal, üniversitelere de sergiyi görmeleri için çağrıda bulundu.
Önceki Monet’den Picasso’ya sergisini 12 günde sekiz bin kişinin gezdiğini, bundan sonra başka sergiler de getireceklerini ve Türk sanatçıları dışarıda temsil edecek galerilerle işbirliği yapacaklarını anlattı.
20 Nisan - 9 Mayıs tarihleri arasında Nişantaşı Mim Kemal Öke Caddesi’ndeki Portakal Sanat ve Kültür Evi’nde gezilebilecek sergide 27 sanatçıdan 54 eser yer alıyor: Arman, Ross Bleckner, Alighiero e Boetti, Alexander Calder, Lucio Fontana, Sam Francis, Keith Haring, Hans Hartung, Damien Hirst, David Hockney, Robert Indiana, Laurence Jenkell, Anish Kapoor, Li Lihong, Lee Hyo Jae, Man Ray, Roberto Matta, Julian Opie, A.R. Penck, Serge Poliakoff, Gerhard Richter, Ugo Rondinone, Mimmo Rotella, Niki de Saint Phalle, Victor Vasarely, Andy Warhol, Tom Wesselmann.