'Uçan Süpürge'cilerin Anneler Günü daha başka

'Uçan Süpürge'cilerin Anneler Günü daha başka
'Uçan Süpürge'cilerin Anneler Günü daha başka

Chantel Akerman ın yeni filmi Almayer in Ahmaklığı da festivalde gösterilecek.

Uçan Süpürge Film Festivali bu sene Anneler Gününe denk gelmesini de fırsat bilip annelik mefhumunu masaya yatırmayı da ihmal etmemiş

‘Uçan Süpürge’ciler dün uçuşa başladı. Türkiye ’nin ilk kadın filmleri festivali 15. senesinde 17 Mayıs’a kadar 15 bölüm başlığı altında Fas’tan ABD ’ye 115 filmi seyircisine sunuyor ve farklı farklı kadınlık hallerini perdeye getiriyor. Üstelik festival, bu sene Anneler Gününe denk gelmesini de fırsat bilip annelik mefhumunu masaya yatırmayı da ihmal etmemiş. Anne çocuk ilişkileri ve üç kuşak kadının birbirine aktardığı deneyimleri, filmlerle tartışmaya açılıyor.
‘Üç Kuşak’ başlıklı bölümdeki filmlerden bazıları İsabelle Huppert’li ‘Prensesim’, ‘Kara Kitap ’tan tanıdık Carice van Houten’ın rol aldığı ‘Kuş Yemi’ ve yönetmen Tova Mozard’ın anne ve anneannesiyle sahnede terapi gördüğü ‘Sahnede Üçümüz Var’. Uçan Süpürge Onur Ödülü’nün verileceği Hale Soygazi ile Bilge Olgaç Başarı Ödüllerini alacak olan Füsun Demirel ve Serra Yılmaz’ın üç filminin gösterileceği ‘Sinemamız’ ise Türk sinemasından farklı dönemleri görmemize vesile. ‘Bir Yudum Sevgi’, ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ ve ‘Vavien’ bu bölümde. ‘Ne Çekse İzlerim’ adındaki bölümün yıldızlarından biri ise tam da bu tanıma uyacak Fransız kadın yönetmen Chantel Akerman’ın Joseph Conrad’dan ilham aldığı yeni filmi ‘Almayer’in Ahmaklığı’. Faslı feminist yönetmen Farida Benlyazid’in Kuzey Afrika sinemasından hazırladığı ‘Naneli Çay: Mağrip Esintileri’ ilgi çekici bir başka ‘Uçan Süpürge’ bölümü. İran’da henüz ameliyat olmamış bir transseksüelle geleneksel bir kadının yollarını kesiştiren ‘Aynalarla Yüzleşmek’, festivalin LGBTT bölümü ‘Pembesiz Mavisiz’de.
FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği) jürisi, bu yıl Sevin Okyay’ın seçtiği ‘Her Biri Ayrı Renk’ filmleri arasında değerlendirme yapacak. Çiğdem Vitrinel’e Altın Portakal’dan en iyi yönetmen ödülü getiren ‘Geriye Kalan’, Rus yapımı ‘Alacakaranlık Projesi’ ve Olga Kurylenko’nun Michale Boganim’le yönettiği ‘Unutulan Topraklar’ bu bölümdeki filmlerden bazıları.
Festivalde, genç kadın oyuncuları yüreklendirmek amacıyla verilen Genç Cadı Ödülü’nün dördüncüsü de bu yıl 17 Mayıs’ta sahibini bulacak. Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Meral Çetinkaya, Suna Selen, Müjde Ar, Nilüfer Aydan, Sevda Ferdağ, Selma Güneri bu yılki festivalin konuklarından bazıları. Festivalde son bir yılda hayatını kaybeden Fatoş Sezer, Sevgi Sakarya, Şükran Ay, Meral Okay da anılacak.