Uğurcan Akyüz Asya Bienali jürisine seçildi

Uğurcan Akyüz Asya Bienali jürisine seçildi
Uğurcan Akyüz Asya Bienali jürisine seçildi
Dijital resmin Türkiye'deki öncü isimlerinden Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Uğurcan Akyüz, Bangladesh'in başkenti Dhakka'da bu yıl 17'ncısı düzenlenecek Asya Sanat Bienali'ne jüri üyesi olarak seçildi.

Sürekliliği, katılımcıları, çağdaş sanata öncülük etmesi ve başarılarıyla dünyanın kabul ettiği bir sanatsal organizasyon olan 16. Asya Sanat Bienali’ndeki jüri üyeliğine ilişkin konuşan Prof. Uğurcan Akyüz, “Dünyanın en eski ve önemli bienallerinden biri olarak bilinen Asya Sanat Bienali’nin bu yılki jürisinde; iki yerli üç de yabancı sanatçı görev yapacak. Bu yılki konusu ‘Yeni Gerçekler – Yenimedya’ olarak belirlenen bienalin seçici kurulunda yer alacak olmam Türk sanatı adına önemli bir başarıdır. Türk sanatının uluslararası düzeyde, hak ettiği ilgiyi ve saygıyı görmesine küçücük bir katkı koyabilirsem ne mutlu bana” dedi. 

Bangladesh’in başkenti Dhakka’da bu yıl 17’ncısı düzenlenecek ve Asya, Avrupa , Afrika, Pasifik Bölgesi’nden 50’ye yakın ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek Asya Sanat Bienali’nin açılışı 1 Aralık’ta yapılacak ve bienal yıl sonuna kadar devam edecek.

Uğurcan Akyüz hakkında 

1961 yılında Artvin Hopa’da doğan Uğurcan Akyüz, 1983 yılında Gazi Üniversitesi, Resim Bölümü’nden lisans; 1987’de Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nden yüksek yisans derecesi; 1995’de İngiltere, Leicester, De Montfort University School of Design and Manufacture’dan doktora (Ph.D) derecesi aldı. 1997’de doçent, 2003’de profesör oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi GSF Grafik Bölümü Başkanlığına, 2004 yılında da HÜ Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğüne atandı. 2006’da KKTC, Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin kuruluşunu gerçekleştirdi ve 2010 yılına kadar dekanlığını yaptı. 2010’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne dekan olarak seçilen Akyüz, 19 Şubat 2014’de de YDÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.
 
1996’da Ankara’da, 2007’de ise KKTC’de açılan ilk dijital resim sergileri dahil sekizi yurtdışında toplam 18 kişisel sergi açan Akyüz ayrıca; içinde Türk sanatı tarihinde ilk defa bir dijital çalışmaya verilen ‘başarı’ ödülü de dahil pek çok ödül aldı.